nahoru

Výtržnictví a rabování po anglicku v popkultuře: Legendy, hymny a Photoshop

Darek Šmíd 12. srpna 2011 • 06:00
Výtržnictví a rabování po anglicku v popkultuře: Legendy, hymny a Photoshop
foto: http://photoshoplooter.tumblr.com/

Zatímco britské soudy odklepávají rozsudky pro stovky lidí zatčených při výtržnictví a rabování a vozidla sklenářských firem projíždějí ulicemi, ve kterých pořád ještě sem tam létá kamení, zapisují se britské nepokoje do kolektivního nevědomí prostřednictvím legend a fórů.

Extrémní popularitu si vysloužila aktuální verze loga pro olympijské hry, které mají ve Velké Británii proběhnout příští rok. Zahrnuta je v něm už i nyní velmi populární hra „na rabovanou“.

 

Logo pro londýnskou olympiádu rozkradenoLogo pro londýnskou olympiádu rozkradenoFoto pureevil.me

 

 

Stránky britské mutace magazínu Wired přinesly výběr šesti lidí, z nichž udělala kombinace pouliční nepokoje + sociální sítě celebrity. Jsou mezi nimi tito:

 

Ashraf Haziq

Malajský student, který byl při výtržnictví v Londýně zraněn a okraden parchanty, kteří se tvářili, jako že mu chtějí pomoct. Pokud se tedy pod maskou na obličeji nějak tvářili, když mu vybírali batoh.

 

Dan Thompson a Sam Duckworth

Ten první na Twitteru odstartoval hashtag #riotcleanup a organizoval mnohé akce na nápravu rozbordelených ulic, ten druhý na stejné službě založil účet @riotcleanup.

 

Darcus Howe

Moderátorka BBC Fiona Armstrongová vyzpovídala Darcuse Howea, který přirovnal nepokoje v Londýně k těm Sýrii a označil je nikoliv za rabování, ale za vzpouru z lidu. Armstrongová kontrovala tím, že on určitě rabuje také. BBC se za její slova musela omluvit.

 

 

 

Jednou z hojně zmiňovaných písní byl při referování o nepokojích song od The Mothers of Invention „Trouble every day“. Frank Zappa to ve svém textu docela trefil...

 

Křišťálová lupa
Seen the smoke and fire
And the market burnin’ down
Watched while everybody
On his street would take a turn
To stomp and smash and bash and crash
And slash and bust and burn

 

 

 

Nejvděčnějším terčem se pro internetový národ staly fotografie z místa činu. Na publikačním systému Tumblr vznikl blog Photoshop Looters, kam nahrávají desítky lidí svou vlastní verzi pouličních událostí. Rabující si tady odnášejí z krámů plakáty Justina Biebera i obří plyšové hady.

 

 

 

AKTUALIZOVÁNO:

riotDiskuse ke článku