nahoru

Prezidentské volby 2018: Základní informace

REDAKCE1. prosince 2017 • 22:00
Prezidentské volby 2018: Základní informace
foto: Archív

Hlavní informace, které potřebujete vědět k prezidentským volbám 2018. Kdo se utká o místo na Hradě a jak se rozhodnout koho volit, kde a kdy se volí a co když právě nebudete v místě bydliště? Máme odpovědi na všechny hlavní otázky.

Kdy a kde volit?

První kolo přímé volby prezidenta ČR proběhne v pátek a v sobotu 12. a 13. ledna 2018. Pokud vítěz prvního kola získá více než 50 procent hlasů, stane se prezidentem hned. Jinak se 26. a 27. ledna uskuteční druhé kolo, které rozhodne. Volit můžete v místě vašeho trvalého bydliště, anebo kdekoliv jinde, pokud si do 5. ledna poštou nebo 10. ledna osobně vyřídíte voličský průkaz. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Kandidáti na prezidenta

Do prvního kola jde celkem devět kandidátů: současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, bývalý premiér Mirek Topolánek, spisovatel a textař Michal Horáček, diplomat Pavel Fischer, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, hudebník a skladatel Petr Hannig, bývalý šéf Škody Auto a hokejového svazu Vratislav Kulhánek a lékař a vědec Marek Hilšer.

Koho volit

Pokud nechcete číst programy všech kandidátů, může vám pomoci naše prezidentská volební kalkulačka. Ta zahrnuje důležité body programů prezidentských kandidátů a ukáže vám, s kým máte největší názorovou shodu. Šance uchazečů o post prezidenta poodhalují volební preference výzkumů veřejného mínění.

Výsledky a inaugurace

Online průběžné a pak i celkové výsledky najdete zde. První dílčí výsledky se dají díky jednoduchosti voleb očekávat brzy po zavření volebních místností. Nově zvoleného prezidenta pak čeká 8. března inaugurace.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz

REDAKCE
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,320
20,690
28,750
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře