nahoru

Ústavní soud dal lobbistovi Janouškovi šanci na nový proces

ČTK 31. října 2019 • 14:40
Roman Janoušek - ilustrační snímek
Roman Janoušek - ilustrační snímek
• foto: 
Foto ČTK

Ústavní soud dnes dal lobbistovi a podnikateli Romanu Janouškovi šanci na nový proces. Justice musí znovu rozhodnout o návrhu na obnovu řízení. Pražské soudy původně návrhu nevyhověly, podle dnešního nálezu však porušily Janouškovo právo na soudní ochranu. Za sražení ženy si má lobbista odpykat 4,5 roku ve vězení, momentálně má trest přerušený ze zdravotních důvodů.

Opilý Janoušek srazil ženu automobilem v roce 2012 v Praze Michli. Po předchozí kolizi se jej snažila na křižovatce zastavit. Původně čelil Janoušek obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

V roce 2016 požádal o obnovu řízení, nevyhověl mu však ani Městský, ani Vrchní soud v Praze. Obhajoba předkládala například znalecké posudky, údajně prokazující Janouškovu závislost na alkoholu a dalších návykových látkách. "Tato skutečnost je svou povahou v řízení nová," řekl při vyhlášení nálezu soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Ústavní stížnost poukazovala také na poruchu zorného pole jako na důsledek chronického subdurálního hematomu v mozku. Oba pražské soudy podle stížnosti chybovaly při hodnocení důvodů pro obnovu, které Janoušek uváděl. Závěry soudů jsou podle Janouška v rozporu s právní úpravou, předpojaté a nepřezkoumatelné.

Stížnost čekala na rozhodnutí Ústavního soudu od roku 2017. Nyní by měl znovu rozhodovat Městský soud v Praze.

Trest nastoupil Janoušek už v listopadu 2014. V brněnské věznici ale zůstal jen do března 2016, potom byl z rozhodnutí Krajského soudu v Brně dočasně propuštěn na svobodu. Momentálně má trest přerušený do jara příštího roku kvůli závažným zdravotním problémům.

Janoušek také dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu ze zdravotních důvodů, ten mu však ani jednou nevyhověl. V létě nechal Vrchní soud v Praze těžce Janouška sledovat a ukázalo se, že chodí bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si na kole nebo navštívil galerii.

ČTK
Diskuse ke článku