nahoru

Rusko bez příkras: Fotograf bez fotoaparátu ukazuje odvrácenou tvář Východu

Martin Mrázek 3. října 2019 • 16:30
Rusko bez příkras: Fotograf bez fotoaparátu ukazuje odvrácenou tvář Východu
foto: instagram.com/dcim.ru

Vybaven jen iPhonem dokumentuje 37letý Dmitrij Markov život ve východní mocnosti, který sám moc dobře zná. Vyrostl v raifském klášteře, jež se v době Sovětského svazu používal jako vězení a později se změnil ve školu pro mladistvé delikventy. Markov strávil část dětství na ulici, byl závislý na opioidech, ale v dospělosti dokázal svůj život změnit. Dnes ho kromě fotografie živí i sociální práce, novinařina a pracuje rovněž jako dobrovolník.

Bývalá závislost ale dodnes ovlivňuje jeho život i práci. „Feťák není nikdy spokojený, vždycky chce víc,“ přiznává Markov ve fotoknize Draft. „Neberte to jako doporučení, ale tahle dychtivost může být pro fotografa užitečná. Nikdy nejste s výsledkem spokojeni. Pořád to chcete zkoušet znovu. Ten pocit nespokojenosti je ten nejlepší učitel, co vám umožní růst. I když ve vás neustále vyvolává zmatek.“

Dmitrij začínal fotografovat v sirotčinci poblíž ruských hranic s Estonskem. Někdo mu ale z pokoje ukradl fotoaparát, a tak se musel spokojit s iPhonem. Osobitost jeho snímků ale vyvážila veškerá možná negativa a Markov již na Instagramu nasbíral přes 420 tisíc sledujících.

Jeho fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.