nahoru

Z Bagdádího vily zbyla po útoku amerických sil jen hromádka suti

Petr Vagner 30. října 2019 • 19:20
Baghdádího vila po útoku
• video: 
Facebook

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí zemřel v sobotu při útěku ze své vily ve vesnici Barisha v severozápadní Sýrii. Bagdádí se při útoku amerických sil pokusil upláchnout podzemními tunely, ale byl zahnán do slepého konce služebním psem speciálních jednotek, načež odpálil svou vestu s náloží. Výbuch usmrtil Bagdádího a jeho 3 děti, které vlekl s sebou.

Americký prezident Donald Trump později poskytl doplňující informace k nájezdu na Bagdádího vilu. Výbuch sebevražedné vesty způsobil sesypání tunelu, ale i přesto dokázali američtí vojáci během chvíle potvrdit Bagdádího identitu. Definitivní potvrzení poté poskytl DNA rozbor vzorku krve, který vojáci na místě získali a který byl porovnán s DNA rozborem Bagdádího trenýrek a vzorku krve získaných špiónem kurdských jednotek z domu ještě před nájezdem. Z vily bylo údajně zachráněno 11 dalších dětí a několik osob bylo zadrženo. Budova byla poté srovnána se zemí raketami amerických stíhaček. Celá operace trvala 2 hodiny.

Hrdinný pes americké armády, fena jménem Conan, byla při výbuchu lehce zraněna a hned po misi se jí dostalo lékařské péče.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.