Ruská policie podnikla rozsáhlý zátah proti účastníkům sobotní moskevské demonstrace | Reflex.cz
nahoru

Ruská policie podnikla rozsáhlý zátah proti účastníkům sobotní moskevské demonstrace

ČTK31. července 2019 • 13:40
Policie v sobotu zatkla přes 560 účastníků nepovolené demonstrace u moskevské radnice, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb.
Policie v sobotu zatkla přes 560 účastníků nepovolené demonstrace u moskevské radnice, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb.
• foto: 
ČTK

Ruská policie od úterní noci podniká rozsáhlé razie v bytech účastníků sobotní demonstrace v Moskvě, kteří protestovali proti údajně diskriminačním praktikám moskevské volební komise. Napsala to dnes státní tisková agentura TASS, která domovní prohlídky označila za "masové". Podle policie se víkendového protestu zúčastnilo kolem 3500 lidí, téměř třetina z nich byla zadržena.

Zátah provádějí příslušníci ozbrojených protiteroristických útvarů kontrarozvědky FSB, správy ministerstva vnitra pro boj s extremismem a její moskevské služebny, řekl TASS nejmenovaný pracovník bezpečnostních složek. Zadrženi byli údajně zatím dva lidé, koordinátor radikálního hnutí Levý blok Vasilij Kuzmin a aktivista Kirill Žukov.

V kolika bytech policisté zasahují, ruská agentura neuvedla. "Zajímá je jakákoli informace o účastnících (sobotní) akce a o způsobu, jakým byla svolána," konstatoval TASS. Policisté zabavují datové nosiče, počítače a tablety. Zároveň analyzují sociální sítě a snaží se vypátrat komunikační spojení mezi organizátory.

René Schreier je náměstkem ministra kultury již od února 2014

Podle ruských médií bylo při sobotním protestu zadrženo 1400, podle policie přes tisíc lidí. Velkou část zatčených policisté po zjištění totožnosti propustili, několik desítek lidí ale absolvovalo zrychlené soudní řízení, od kterého odešlo s pokutou nebo několikadenním trestem vězení. Demonstraci vyvolalo rozhodnutí moskevské volební komise nepovolit účast v zářijových komunálních volbách v Moskvě z formálních důvodů asi 15 opozičním kandidátům.

V úterý kauza nabrala obrátky, když vyšetřovatelé údajná provinění některých demonstrantů přehodnotili na trestný čin a zahájili trestní stíhání. Organizátory a účastníky akce viní z provokování masových nepokojů, hrubého porušování veřejného pořádku a útoku na úřední osoby. Podle TASS jim může být vyměřen trest až patnáct let vězení.

Sovětský poklad: Dcera fotografky našla 30 tisíc utajovaných snímků života v…

Neobvykle tvrdý policejní zásah vyvolal námitky v Rusku i v zahraničí. Protestovaly například Spojené státy a Německo, na nutnost respektovat svobodu slova upozornilo Moskvu i české ministerstvo zahraničí. Neúnosné použití síly kritizoval Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. O situaci dnes telefonicky jednala předsedkyně ruské volební komise Ella Pamfilovová s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem.

Ruská opoziční Libertariánská strana, která sobotní akci organizovala, podala v úterý žádost o povolení další demonstrace příští víkend. Moskevská radnice ale žádost zamítla. Rozhlasová stanice Echo Moskvy dnes napsala, že aktivistka Jelena Rusakovová, jedna z opoziční kandidátek nepřipuštěných k volbám, zažádala radnici o povolení demonstrace 10. srpna. Na reakci úřadů zatím čeká.

Renč: Zemanovo vyznamenání je trest, umělce za něj zkopou. Myslel jsem, že je ten…
Neuvěříte, že jsou tyhle fotky pořízené mobilem. Podívejte se na snímky vyvolané pomocí…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější