nahoru

Sovětský poklad: Dcera našla v pozůstalosti tisíce utajovaných snímků života v komunistickém SSSR

Tereza Stonišová 21. března 2022 • 06:30
Sovětský poklad: Dcera našla v pozůstalosti tisíce utajovaných snímků života v komunistickém SSSR
foto: mashaivashintsova.com

Máša Ivašincová, prototyp rozervané umělkyně a fotografky, která zachycovala skrze svůj objektiv ruský Petrohrad. V šedesátých letech minulého století se tato obdivuhodná žena potulovala ulicemi bývalého ruského hlavního města a fotila. Její snímky se však málokdy dostaly na veřejnost. Před dvěma lety dcera fotografky v pozůstalosti objevila negativy i vyvolané snímky, které její matka roky ukrývala. Sbírka, kterou objevila, je vskutku obdivuhodná – jde o 30 tisíc fotografií. Na výběr snímků se můžete podívat v galerii.

Máša Ivašincová zemřela před 19 lety, tedy v roce 2000. Její dcera Asya však prohledávala její pozůstalost postupně a k některým částem se dostala právě až před dvěma lety, kdy došlo k pozoruhodnému objevu. Asya byla velmi překvapená, jak rozsáhlá sbírka fotografií se v matčině pozůstalosti nacházela.

„Jistě, věděla jsem, že matka fotí, a že fotí prakticky neustále,“ uvedla pro ruská média Asya Ivašincová. „Co bylo ale udivující, byl především fakt, že matka skrývala své práce přede všemi, a to i před nejbližšími členy rodiny,“ dodala nálezkyně rozsáhlé a cenné sbírky.

Snímky zobrazují nejen běžný život v Petrohradě, ale především špatný vztah fotografky k režimu, který se velmi podespal na jejím životě, a především přispěl k její předčasné smrti.
Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře