nahoru

Jižní Korea poskytne KLDR humanitární pomoc za osm milionů dolarů

20. května 2019 • 13:00
Symbolické gesto Kim Čong-una a Mun Če-ina - ilustrační snímek
Symbolické gesto Kim Čong-una a Mun Če-ina - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Jižní Korea je připravena poskytnout KLDR humanitární pomoc ve výši osmi milionů dolarů (185 milionů Kč), které by měly být využity na výživu a zdravotní péči pro děti a těhotné ženy. Konkrétní projekty pomoci z těchto peněz zajistí Světový program pro výživu (WFP) a Dětský fond OSN (UNICEF). Jihokorejské úřady dnes uvedly, že se pokusí finance dodat co nejdříve a že rovněž zvažují přímou zásilku potravin do Severní Koreje.

Světový program pro výživu tento měsíc sdělil, že Severokorejci mají v současné době rekordně malé příděly jídla, pouhých 300 gramů na den. Naléhavou potravinovou pomoc potřebuje v zemi až deset milionů lidí, tedy 40 procent populace. Podle severokorejských úřadů KLDR sužuje nejhorší vlna sucha za posledních 37 let.

"Vláda nejprve poskytnutí pomoci projedná s mezinárodními organizacemi. Přijme přitom taková opatření, aby podpora dorazila (na Sever) co nejrychleji," prohlásil dnes mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení I Sang-min. "Co se týče přímé pomoci, zvážíme tuto záležitost a pokusíme se pro ni získat podporu veřejnosti," dodal.

Jihokorejský prezident Mun Če-in vyjádřil naději, že humanitární podpora pomůže oživit diplomacii po únorovém summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa, který skončil předčasně a bez dohody. Severní Korea od té doby obnovila testy raket krátkého doletu.

Soul naposledy poskytl humanitární pomoc Pchjongjangu prostřednictvím zahraniční agentur v roce 2015, kdy dal 800.000 dolarů Populačnímu fondu OSN (UNFPA), aby zhodnotil situaci v oblasti veřejného zdravotnictví v KLDR. Přímou potravinovou pomoc neposlala Jižní Korea na Sever od roku 2010, uvedla agentura AP.

Poskytnutí osmi milionů dolarů Světovému programu pro výživu a Dětskému fondu OSN na pomoc severokorejským dětem a těhotným ženám nabídla vláda jihokorejského prezidenta Mun Če-ina poprvé v roce 2017. Tento plán ale téhož roku zmařila série severokorejských jaderných a raketových zkoušek.

V roce 2018 se severokorejský diktátor Kim vydal na cestu diplomacie a od té doby se dvakrát sešel s šéfem Bílého domu Trumpem a třikrát s jihokorejským prezidentem Munem.

Diskuse ke článku