Smrt, strach a beznaděj. Unikátní fotky ukazují málo známé masakry Židů v Pobaltí | Reflex.cz
nahoru

Smrt, strach a beznaděj. Unikátní fotky ukazují málo známé masakry Židů v Pobaltí

Tereza Stonišová13. května 2019 • 14:40
Smrt, strach a beznaděj. Unikátní fotky ukazují málo známé masakry Židů v Pobaltí
foto: Bundesarchiv

Kromě židovských obyvatel začala nacistická, ale bohužel také lotyšská komanda likvidovat také Romy, tělesně postižené nebo ty, koho považovali za komunisty. Psal se rok 1941 a město Liepāja se stalo terčem útoku německé armády. Před rokem přitom pobaltské státy anektoval nacistický spojenec a později sok – Sovětský svaz. Během masakru zemřelo téměř 6000 osob převážně židovského původu.

Útoky na Židy se vyznačovaly tím, že se na nich podílela také lotyšská vojenská jednotka. Vojáci nutili nepohodlné obyvatele odevzdat oblečení a následně je naháněli do hromadných hrobů za městem, kde je zastřelili. Termín Masakry v Lipāje se užívá pro sérii útoků z roku 1941. Začátek honu na židovské obyvatelstvo začal v červnu 1941, kdy lotyšské a nacistické jednotky zabily na 200 Židů. V prosinci téhož roku pak nabylo zabíjení gigantičtějších rozměrů – usmrtili 2749 osob, jež tvořily polovinu celkové populace Židů v Lotyšsku.

Vzácné barevné snímky z prvních nacistických koncentračních táborů

Přípravy na rozsáhlou likvidaci Židů začaly o několik dříve než masakr samotný. Obersturmbannfuehrer Fritz Diedrich nechal v místních novinách deníku Kurzemas Vardas vytisknout oznámení, kterým se Židům zakazovalo vycházet z obydlí, a to po dobu dvou dnů. 13. prosince začala lotyšská policie zatýkat. Právě z okamžiků těsně po zatčení a převozu Židů pocházejí fotografie, které si můžete prohlédnout v galerii.

Jsou to poměrně vzácné snímky lotyšského holocaustu, které náhodou našel Žid jménem David Zivcon, který pracoval jako elektrikář na velitelství SD v Liepāji. Několik týdnů poté, co většina jeho souvěrců zemřela, byl tento zručný technik povolán, aby opravil cosi v domě vysokého nacistického důstojníka. Právě tam objevil negativy těchto fotografií, které ukradl, vyvolal a ukryl. Po osvobození snímky daroval sovětské rozvědce – i proto je téměř zázrak, že se fotografie podařilo odtajnit. Fotografie posloužily jako důkaz během Norimberského procesu, pak ale upadly v zapomnění.

Krvavý příběh varšavského ghetta na silných fotografiích: Z půl milionu Židů nezbyl…
Trapné snímky, které neměl nikdo vidět. Prohlédněte si fotky zakázané samotným Hitlerem
Nahlédněte do života v lesbické komuně prostřednictvím unikátních fotografií
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější