nahoru

Británie je na pokraji tvrdého brexitu, Mayová ho navrhne ve středu. Poslanci znovu odmítli dohodu

ČTK, -mic- 12. března 2019 • 20:24
Britská premiéra Theresa Mayová při jednání o dohodě, která by upravila podmínky brexitu
Britská premiéra Theresa Mayová při jednání o dohodě, která by upravila podmínky brexitu
• foto: 
ČTK

Dolní sněmovna britského parlamentu i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu, ke které Mayová v pondělí dojednala doplňky kvůli takzvané irské pojistce, v úterý večer podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391.

Britská premiérka Theresa Mayová po dnešním odmítnutí brexitové dohody parlamentem předloží ve středu poslancům návrh opustit Evropskou unii bez dohody. Prohlásila, že pokud se parlament rozhodne pro toto řešení, vláda je připravena ho naplnit.

V projevu bezprostředně po oznámení výsledku hlasování poslanců, kteří její návrh brexitové dohody již podruhé odmítli, řekla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje. Nadále je přesvědčena, že odchod s dohodou by byl nejlepším možným řešením.

Nyní chce Mayová od parlamentu vědět, co přesně žádá, zda to je odchod bez dohody, odvolání rozhodnutí odejít z EU, prodloužení vyjednávací lhůty, nebo vypsání nového referenda. Upozornila, že pokud se parlament rozhodne pro prodloužení vyjednávací lhůty, bude EU chtít vědět, jak přesně Londýn hodlá čas navíc využít.

Corbyn: Chci nové parlamentní volby

Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová, je zjevně mrtvá. Po dnešním hlasování, ve kterém Dolní sněmovna již podruhé dohodu odmítla, to řekl lídr opozice Jeremy Corbyn. Podle něj je načase, aby se konaly nové parlamentní volby.

Předseda labouristů avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj "vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv".

Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody, o kterém by se mělo hlasovat ve středu. Mayová podle předsedy labouristů "moc dobře ví", jaké škody by neřízený brexit napáchal. "Je čas na parlamentní volby," dodal Corbyn.

Tři nové texty v dohodě

Mayová parlamentu předložila smlouvu o odchodu z EU a politickou deklaraci, na jejichž textu se po pondělním nočním jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nic nezměnilo. Názor poslanců chtěla změnit pomocí tří nových textů.

Jedním z nich byl "právně závazný nástroj" vztahující se k brexitové smlouvě, který má Bruselu znemožnit, aby po neomezenou dobu vázal Británii k unijním pravidlům pomocí tazvané irské pojistky.

Další úpravou bylo společné prohlášení připojené k politické deklaraci, které mimo jiné zavazuje obě strany, aby se usilovně snažily do prosince 2020 najít "alternativní ujednání", díky nimž by nemusela sporná pojistka vůbec vstoupit v platnost.

Posledním novým bodem bylo jednostranné prohlášení Británie, podle něhož bude moci Londýn přijmout opatření, díky nimž bude platnost pojistky pouze dočasná.

Tusk: Je to zklamání

Evropská unie ze své strany udělala vše, co bylo možné k uzavření dohody mezi EU a Londýnem o spořádaném britském odchodu z bloku. Krátce po hlasování britské sněmovny, která už podruhé odmítla text dohody dojednané v listopadu mezi britskou vládou a vyjednávacím týmem unie, to sdělil mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

"Litujeme výsledku večerního hlasování a jsme zklamáni, že britská vláda nebyla schopna zajistit většinu pro dohodu o vystoupení, odsouhlasenou oběma stranami v listopadu," napsal v prohlášení pro média Tuskův mluvčí Preben Aaman.

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu.

ČTK, -mic-
Diskuse ke článku