Běloruský prezident Lukašenko bude příští rok znovu kandidovat, už pošesté v řadě | Reflex.cz
nahoru

Běloruský prezident Lukašenko bude příští rok znovu kandidovat, už pošesté v řadě

1. března 2019 • 15:35
Alexandr Lukašenko
Alexandr Lukašenko
• foto: 
ČTK

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se příští roku bude znovu, už pošesté ucházet o nejvyšší ústavní funkci. Kandidaturu v prezidentských volbách 2020 dnes oznámil na tiskové konferenci v Minsku. Řekl také, že Bělorusko příští rok prodlouží smlouvu s Ruskem o bezplatném fungování dvou ruských vojenských základen na běloruském území.

Lukašenko je ve funkci od roku 1994 a spolu s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem je prezidentským veteránem postsovětského prostoru. "Všechno bude podle zákona. S přihlédnutím k mému nynějšímu stavu a vzhledem k situaci země a vztahu (lidí) k mé osobě, nemohou na místo prezidenta nekandidovat," řekl novinářům.

Přesné datum prezidentských voleb oznámí Lukašenko během příštích několika měsíců.

Běloruský prezident na tiskové konferenci slíbil Rusku další bezplatný pronájem vojenských základen. "Na běloruském území jsou dvě ruské základny. Kolik za ně (Rusko) platí? Nic. Doslova za rok bude zapotřebí uzavřít novou smlouvu. Jak říkám, od Rusů nevezmeme ani kopějku," prohlásil prezident.

Rus brázdil silnice v žigulíku pozpátku. Zastavila ho až police, nepomohla ani…

Rusko má v Bělorusku základny s radarovou stanicí a komunikačním centrem pro námořní síly. V roce 2009 se obě země dohodly na zřízení společné protivzdušné obrany. Ruská armáda začala na konci roku 2013 využívat běloruskou leteckou základnu v Baranavičy na západě země, záměr Moskvy vybudovat v Bělorusku vlastní leteckou základnu ale Minsk odmítá.

Ruské vedení v poslední době stále silněji projevuje zájem o těsnější sblížení s Běloruskem, s nímž ho spojuje smlouva o takzvaném Svazovém státu, politickém útvaru, který obě země před 20 lety formálně vytvořily. Podle spekulací za údajnou snahou spojit Rusko a Bělorusko stojí zájem Vladimira Putina zajistit si další prezidentský mandát po vypršení toho nynějšího v roce 2024, kdy už na úřad ruského prezidenta nebude moci kandidovat.

Vladimír Pikora: První automobilky zavírají továrny v Británii. Není ale pravda, že…

Lukašenko ruské námluvy letos v lednu označil za "geopolitické úklady" motivované snahou Kremlu zmocnit se běloruského souseda. Vojenské spojenectví s Ruskem ale nezpochybňuje a prohloubení hospodářské integrace se nebrání. Na dnešní tiskové konferenci připustil vytvoření nové společné měny, jejíž emisní středisko by mohlo být v Rusku.

"Jsme pro. Bude to samozřejmě rubl, vy máte rubl, my máme rubl. Ale nebude to ruský ani běloruský rubl, bude to náš společný rubl," vysvětlil prezident své měnové záměry. "Kde bude emisní centrum, není důležité. Ať je to v Petrohradu, narodil se tam Putin," vzkázal Lukašenko do Moskvy.

Svou orientaci na spolupráci s Ruskem minský režim nezmění, potvrdil prezident. "(Na Západě) nás nečekají, nepotřebují nás tam. Příkladem je Ukrajina. Mohou nás ale velmi silně zneužít proti Rusku. Tohle zneužívání nás už unavuje. Nutí nás jít tam, kam nechceme. Jsme vzdělaní lidé a budeme se chovat podle toho," konstatoval Lukašenko.

Mary Austinová: Byla mojí jedinou a opravdovou láskou, říkal o této ženě Freddie Mercury
Slimáková: Zabíjíme se a jsme otroci jídla. Pravé nebezpečí nevidíme, lidi vyhazují…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější