Epilepsie: Co přesně dělat a jak pomoci při záchvatu | Reflex.cz
nahoru

100 000 tisíc lidí u nás trpí epilepsií. Co přesně dělat a jak pomoci epileptikům během záchvatu?

-mic-26. března 2019 • 13:27
V české republice trpí epilepsií asi sto tisíc lidí
V české republice trpí epilepsií asi sto tisíc lidí
• foto: 
Profimedia.cz

Několik minut trvající křeče, výpadek vědomí po dobu několika minut a pak i hodiny, než se člověk dostane do normálu. Tak si většina lidí představuje epilepsii. Druhů epileptických záchvatů je ale víc a většinou jsou mnohem slabší. Připomeňme si základní fakta u příležitosti Světového dne boje proti epilepsii. Jak se k epileptikům chovat? 

Úterý 26. března je Světovým dnem boje proti epilepsii. To je dobrá příležitost k tomu, seznámit veřejnost s touto nemocí, kterou trpí zhruba jeden člověk ze sta. Kvůli svým projevům totiž epilepsie stále zůstává velkým společenským tabu a pojí se s ní řada mýtů.

Nebojte se epilepsie

Prvním místem, kde by se o epilepsii mělo začít intenzivně mluvit, jsou základní a střední školy. Společnost E, nezisková organizace, která se již 27 let věnuje pomoci lidem s epilepsií, vydává právě teď vzdělávací balíček „Nebojte se epilepsie“.

Balíček obsahuje výukové materiály pro žáky i učitele, vzdělávací film „Upadni a choď“ i spoty o první pomoci při epileptickém záchvatu, které byly součástí nedávné kampaně #zadnoupaniku.

„Vydáním balíčku chceme zdůraznit důležitost osvěty a vzdělávání. To jsou nejúčinnější zbraně, které zatím máme k dispozici proti bariérám, které epilepsie lidem v životě vytváří,“ říká k tématu Alena Červenková, ředitelka organizace. Celý balíček lze bezplatně stáhnout na webu Společnosti E.

Jan Hnízdil: Můžeme za rakoviny dětí. Politici jsou nebezpeční, Zemanův stav je vážný a…

Dítě s epilepsií ve škole

Samostatnou kapitolou je pak dítě trpící epilepsií a přístup ostatních dětí k němu například ve škole. „Učitel by si měl osvojit základní znalosti o této nemoci. Vědět, k jakým situacím může ve třídě dojít, jak může tato nemoc ovlivnit emoční, sociální i tělesný vývoj dítěte a jaký může mít vliv na jeho učení,“ říká dětská psycholožka PhDr. Lenka Hulanová.

„Důležitá je komunikace učitele s rodiči dítěte. Právě ti jsou nejlepším zdrojem informací. Někteří rodiče se mohou obávat, že se k jejich dítěti bude učitel nebo spolužáci chovat necitlivě, pokud se o jeho onemocnění dozví. Je to však právě naopak. Větší informovanost učitelů a žáků ve třídě vede k většímu porozumění a pochopení na všech stranách. Dítě s epilepsií pak ve třídě nezažívá tak velký stres a diskomfort,“ vysvětluje Hulanová.

To potvrzují i slova jednoho z mnoha rodičů, který se Společností E spolupracuje: „Tomáš měl štěstí na paní učitelku i na kolektiv, který je úžasný – děti jsou spolu od první třídy. Když se mu přihodí záchvat, přiběhnou, podrží ho za ruku, počkají, až to přejde, a běží za paní učitelkou, že Tomáš už to, paní učitelko, zase měl!“

Zuzana Čaputová míří k vítězství v prezidentských volbách. Co by „Kisku v sukních“…

S epilepsií se dá plnohodnotně žít

„Řada lidí si o epilepsii myslí, že se jedná o duševní poruchu. Tak to ale není. Jde o neurologické onemocnění, které se může objevit kdykoliv během života,“ vysvětluje podstatu nemoci Alena Červenková.

Život s epilepsií vyžaduje více úsilí. Ve většině případů se dá ale zvládnout a onemocnění není výraznou překážkou pro rodinný ani pracovní život. Klíčovou roli hraje přístup okolí. Bez podpůrného a informovaného prostředí v rodině, mezi přáteli a v pracovním či školním kolektivu se dají důsledky epilepsie zvládnout jen stěží.

11 rolí, které prošvihl Mr. Bean. Podívejte se, jak by vypadaly filmy a seriály s ním v…

Strach z epileptických záchvatů

Největší strach mají lidé z takzvaných „velkých“ epileptických záchvatů, které mohou někdy vypadat děsivě a provází je ztráta vědomí, křeče i pěna u pusy. Ve většině případů ale záchvaty probíhají mnohem méně dramaticky a projevují se třeba jen pouhým „zahleděním“, brněním nebo krátkodobými výpadky paměti. 70 procent nemocných navíc dlouhodobě záchvaty nemá díky užívání předepsaných léků - tzv. antiepileptik.

„Lidé by měli vědět, jak se při epileptickém záchvatu zachovat. Důležité je ale také to, že lidem s epilepsií nejvíce prospějeme, budeme-li je brát takové, jací jsou, a nebudeme se jejich nemoci bát. Právě to je potřeba vysvětlovat dětem už na základních školách,“ uzavírá téma Alena Červenková.

Více informací o Společnosti E najdete ZDE >>>

Čtrnáctiletý George dostal smrt na elektrickém křesle. Bělošská porota a soudce se s…
Zorientujte se v brexitu: Proč Mayová i brexit bojují o život, proč hrozí odchod bez…

-mic-


Klíčová slova: epilepsie, výuka, záchvat


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější