Zuzana Čaputová – profil: prezidentské volby na Slovensku | Reflex.cz
nahoru

Levicová liberálka Zuzana Čaputová: Favoritka slovenských prezidentských voleb ještě nemá vyhráno

Petr Sokol14. března 2019 • 18:00
Levicová liberálka Zuzana Čaputová: Favoritka slovenských prezidentských voleb ještě nemá vyhráno
foto: zuzanacaputova.sk

Na Slovensku se může v nadcházejícím volebním klání zopakovat scénář z doby před pěti lety, kdy se hlavou státu stal kandidát, který ještě před pár měsíci byl širší veřejnosti naprosto neznámý. Takto se minule do prezidentského paláce dostal současný prezident Andrej Kiska a podobně se zatím vyvíjí i příběh aktuálně hlavní favoritky na post slovenského prezidenta Zuzany Čaputové. Ostatně končící prezident Kiska právě Zuzanu Čaputovou už otevřeně podpořil.

Pětačtyřicetiletá advokátka byla před začátkem prezidentské kampaně známá snad jen lokálně, a to na západním Slovensku, kde na sebe rodačka z Bratislavy upozornila jako aktivistka, která bojovala proti skládce v tamním menším městě Pezinok.

Právě v Pezinku pracovala po skončení vysokoškolského studia Čaputová jako právnička na městském úřadu, ale brzo se postavila do čela místní iniciativy „Skládka do města nepatří“, která bojovala proti dalšímu povolení skládky odpadů ve městě. Tažení proti skládce, která podle odpůrců měla znečistit spodní vody ve městě, věnovala mladá právnička deset let a dotáhla ho až k úspěšnému konci před Nejvyšším soudem Slovenské republiky.

Za tuto aktivitu i další práci v neziskovém sektoru, kde se věnovala například problematice týraných dětí nebo posilování právního státu, byla několikrát oceněna.

Slovenské prezidentské volby sledujte online s Reflexem >>>

Dramatické poslední hodiny Česko-Slovenska: Češi ztratili samostatnost, Slováci…

Progresivní Slovensko

Nakonec se ovšem rozhodla vstoupit do politiky. Před rokem se stala členkou nové strany Progresivní Slovensko a byla zvolena na ustavujícím sjezdu její místopředsedkyní. Progresivní Slovensko je stranou, která je vnímána jako opozice vůči dlouholeté vládě Smeru, jejímž symbolem je bývalý premiér Robert Fico, a jedna z částí spektra „městských“ politických subjektů. Liší se ale od zbytku těchto stran tím, že je levicově liberální.

Její zakladatel a podnikatel Ivan Štefunko v mládí předsedal mládežnické organizaci postkomunistických socialistů Mladá levice a později se pokoušel angažovat v nových levicových subjektech. Jím iniciované Progresivní Slovensko se dlouho stavělo do pozice „prezidentské strany,“ kterou by mohl po odchodu z čela země posílit samotný Andrej Kiska. Dosluhující prezident se ke straně nikdy nepřihlásil, ale neformálně Progresivní Slovensko tvoří levé křídlo kiskovců. Ideologicky je tato strana sociálně, a tedy levicově, liberální. V České republice obdobný subjekt nemáme, ale názorově by asi ladil se sobotkovskou či dienstbierovskou části ČSSD, pokud bychom si odmysleli její sociálnědemokratickou tradici. 

Centimetry od smrti: Děsivá kampaň ukazuje, jak je důležité používat bezpečnostní pás

Čaputová je místopředsedkyní Progresivního Slovenska, ale do prezidentské volby se rozhodla jít „na podpisy“ občanů i proto, že její strana má ve slovenském parlamentu aktuálně jediného zástupce (bývalého člena a poslance Suľíkova uskupení Svoboda a solidarita).

V kampani byla rozvedená maminka dvou dětí dlouho ve stínu jiného liberálního a městského kandidáta – vědce a podnikatele Roberta Mistríka, kterého podporovala pravicová opozice. V souboji dvou dosud neznámých osobností o pozici hlavního opozičního kandidáta se ovšem postupně začaly projevovat komunikační schopnosti obou pretendentů.

Lídři pravicových opozičních stran ovšem nejprve oba přivedli k jednacímu stolu a tlačili je k dohodě, aby se slabší z nich vzdal ve prospěch silnějšího, což mělo zabránit scénáři, kdy se v druhém kole utká kandidát vládního Smeru a nacionalistického tábora. Zdálo se, že k takové dohodě došlo, ale Čaputová, která byla v té době ještě v průzkumech volebních preferencí daleko za Mistríkem, ji později zpochybnila a explicitně se kandidatury jako slabší vzdát odmítla.

Poznáte mladíka, který se později proslavil po boku Freddieho Mercuryho?

Kandidátka neficovského světa

Ve srovnání se „sucharem“ Mistríkem začala bezprostředněji vystupující Čaputová postupně sbírat nové hlasy a přibližovat se v míře podpory k dosud vedoucímu Mistríkovi. Krátce před začátkem moratoria na zveřejňování volebních průzkumů, které na Slovensku trvá dva týdny, Čaputová Mistríka dokonce předehnala, a to velmi výrazně díky hlasům žen, které ji podporují velmi nadprůměrně.

V této situaci učinil Robert Mistrík vskutku rytířské gesto, a i na základě zpochybněné dohody se kandidatury v její prospěch vzdal. Telefonické rychloprůzkumy pak už jen stihly zachytit, že se voliči obou liberálních kandidátů spojili v podpoře Čaputové a ta by podle nich dokonce mohla už v prvním kole získat přes 50 procent hlasů.

Ke zvolení by jí ale ani to asi nestačilo, protože slovenská volební komise vyložila ustanovení nejasné „mečiarovské“ ústavy tak, že kandidát ke zvolení v prvním kole potřebuje nadpoloviční většinu hlasů všech slovenských občanů s volebním právem, což započítává do kvóra i ty voliče, kteří zůstanou v den voleb doma.

Kandidáti do eurovoleb: první český celoevropský lídr, staré tváře i mladé pušky a…

Pod tlakem konzervativců

Vyhráno ale Čaputová stále ještě nemá. Do levicové liberálky se pustila řada slovenských konzervativních autorit. Trnavský arcibiskup Ján Orosch dokonce při mši, kterou přímo přenášel křesťanský televizní kanál, v kázání řekl, že volit Zuzanu Čaputovou je pro křesťana těžký hřích. Čaputová totiž například podporuje na Slovensku neexistující registrované partnerství, adopci dětí partnery stejného pohlaví a v kampani se nepřímo vyjádřila i pro interrupce. Oponenti o ní v alternativních médiích navíc neváhají mluvit jako o kandidátce, za kterou stojí nejmenované zahraniční síly a která do země bude chtít pustit migranty.

Čaputová to přebíjí strategií, kdy se v prezidentské kampani prezentuje sloganem o „slušném Slovensku“. Tento slogan je v zemi spojen s demonstracemi po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Snaží se tím navodit přesvědčení, že je reprezentantkou celého neficovského politického světa, a zaslouží si proto i hlasy voličů stran pravicové opozice. Ty ji již oficiálně podpořily, přestože se kvůli tomu ve druhém kole patrně utkají dva levicoví kandidáti.

Zuzana Čaputová zatím překvapivě dobře zvládá svou první vážnou misi do světa vrcholné politiky. Občas je v jejím vystupování sice znát, že si není úplně jistá, ale její voliči věří, že říká, co si opravdu myslí. Druhé kolo, do něhož pravděpodobně jako favoritka postoupí, pro ni ale jistě bude opravdovou zatěžkávací zkouškou, ať už se střetne s kandidátem Smeru Šefčovičem nebo „národním“ kandidátem Harabinem. Pokud ji zvládne, může v ní mít Slovensko vůbec první prezidentku v zemích Visegrádské čtyřky.

Slovensko hledá prezidenta: Velký přehled kandidátů. Má šanci aktivistka, Maďar či …
Češi na Slovensku vyhlásili stanné právo. „Homolův puč“ však nakonec přispěl k…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
22,410
29,600
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější