Majitel kliniky pro umělé oplodnění používal podvodně své vlastní sperma, narodilo se z toho 60 dětí | Reflex.cz
nahoru

Majitel kliniky pro umělé oplodnění používal podvodně své vlastní sperma, narodilo se z toho 60 dětí

Daniel Baret15. května 2017 • 09:15
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Foto: archiv Blesku

Soud v Nizozemsku bude muset řešit zvláštní případ, který nemá v této zemi, a možná ani jinde na světě, obdoby. Třiadvacet rodičů se obrátilo na justici, aby byly provedeny testy DNA Jana Karbaata, který byl majitelem kliniky pro asistovanou reprodukci v Bijdorpu nedaleko Rotterdamu. Existuje totiž vážné podezření, že v desítkách případů byl dárcem spermatu on sám. Bizarní na celé kauze také je, že Karbaat minulý měsíc zemřel a někteří podvedení žádají exhumaci jeho těla.   

V případě, že by se podezření potvrdilo, půjde o gigantický podvod. Podle nizozemských médií by se přitom mohl týkat až 60 dětí, které se s pomocí kliniky v Bijdorpu kdysi narodily po umělém oplodnění.

Jan Karbaat, který zemřel minulý měsíc, byl přitom zejména v 80. a 90. letech největším průkopníkem umělého oplodnění v Nizozemsku.

Novináře je třeba likvidovat, řekl Zeman Putinovi
ČTK 14. května 2017 • 13:23

Novináře je třeba likvidovat, řekl Zeman Putinovi

Určitá podezření ohledně dětí se v případě kliniky Bijdorp objevují již mnoho let, ale sám Karbaat za svého života všechny výtky vyvracel a odmítl i požadované testy DNA.

Společná žaloba desítek rodičů ale doputovala k soudu a ten se kloní k tomu, aby byly testy provedeny posmrtně. Úřady již zabavily rodině bývalého šéfa kliniky některé osobní předměty a DNA bude prozkoumáno.

Advokátka rodiny Lisette de Haanová ale požádala soud, aby respektoval soukromí rodiny a testy zastavil, protože podle ní neexistuje sebemenší důkaz, že Karbaat byl dárcem spermatu.

Některé genetické znaky jejich rodinných příslušníků podle stěžovatelů ale vykazují velkou podobnost s Karbaatem, takže bizarní případ podle všeho dospěje brzy ke konkrétnímu výsledku.

Ztopořené surreálno: Parádní erotický komiks
Ivan Adamovič 13. května 2017 • 14:25

Ztopořené surreálno: Parádní erotický komiks

Osm instagramových účtů, jejichž majitelé se "chlubí" nemocemi kůže
Tereza Stonišová 14. května 2017 • 10:41

Osm instagramových účtů, jejichž majitelé se "chlubí" nemocemi kůže

Daniel BaretMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější