Ztopořené surreálno: Parádní erotický komiks | Reflex.cz
nahoru

Ztopořené surreálno: Parádní erotický komiks

Ivan Adamovič13. května 2017 • 13:30
Ztopořené surreálno: Parádní erotický komiks
foto: Argo

Nevýhoda téhle knihy je, že si v ní nepočtete v autobuse. Nejen kvůli většímu rozměru, ale hlavně proto, že téměř za jakoukoliv stránku by vás strážci starosvětské morálky nechali vláčet za nárazníkem.

Nejslavnější francouzský komiksový výtvarník Moebius a excentrický vypravěč Alejandro Jodorowsky spolu nespolupracují zdaleka poprvé, mají na kontě třeba spletitý sci-fi příběh Incal. Mystickému vizionářství Jodorowského dobře svědčí Moebiův cit pro postižení těžko vyslovitelného.

Starší erotický „komiks“ Andělské drápky, právě vycházející česky (v Argu, v překladu Richarda Podaného), je ale přece jen trochu jiné kafe. Komiks dáváme do uvozovek, jde spíše o sled precizně vykreslených obrazů s krátkým textem než o stránky dělené do políček. Je to, přiznejme si, takové intelektuální porno. Poměrně explicitní sexuální scény zahalené vznešenými významy a básnivým odérem.

Na první úrovni vnímání sledujeme mladou ženu procházející sérií surreálných erotických situací, často spojených s kontrolou a násilím. Kreslíř nic nezakrývá, veškeré orgány a sliznice jsou vypodobeny v celé jejich – ehm – nahotě. Na druhé rovině se jedná o freudovský příběh počínající smrtí otce a erotickými výzvami vůči vlastní dceři a matce. Jazyk je ovšem básnivý, snadno vyklouzne z otvoru významu, do kterého jej chceme nacpat:

„Abych se stala skutečnou

ženou, musela jsem se

od základu zbavit sebemenší

částečky vůle toho muže,

který býval ve mně. Konečně

jej přimět, aby mi nabídl svůj

život. Na jeho zahalených

portrétech postupně mizela

ta drobná ženská ňadra,

která mu nabídla smrt,

a zmírající larvy posmrtné

ejakulace zároveň narážely

do stěn v pátrání po východu,

který tam nebyl. Uslyšela

jsem, jak mi kdosi říká:

,Když ztratíme naději, zmizí

i strach…ʻ“

Dost to připomíná erotické snění surrealistů z 20. let.

Na ještě nižší úrovni, o kterou zřejmě šlo Jodorowskému především, sledujeme, jak se žena postupně zbavuje jednotlivých nánosů „role ženy“ i okovů vlastní minulosti, osvobozuje se ode všeho včetně společensky sdílené morálky. Až se nakonec osvobodí i od samotného lidství. Což by mohlo být chápáno jako vztyčený varovný prst: Dobře se rozmyslete, jak hluboko v touze po osvobození chcete zajet.

Hellboy jde do války s Excaliburem v ruce v luxusním vydání. Plus soutěž!
Miloš a Andrej: Společní nepřátelé řádu
Marek Stoniš 10. května 2017 • 15:32

Miloš a Andrej: Společní nepřátelé řádu

Ivan Adamovič


Klíčová slova: komiks, erotika, nahota


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější