Ruští špioni se snaží infiltrovat do Švédska přes veřejné zakázky státu. U nás nic? | Reflex.cz
nahoru

Ruští špioni se snaží infiltrovat do Švédska přes veřejné zakázky státu. U nás nic?

Daniel Baret28. července 2016 • 13:55
Ulustrační snímek
Ulustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Švédská tajná služba Säpo varovala před možnou infiltrací špionů z několika cizích zemí do místní státní správy. Podle bezpečnostních složek se snažili zvítězit pomocí nastrčených firem v některých vypsaných veřejných zakázkách. Média hovoří především o Rusku, ale spekuluje se i o Číně a dalších státech. Podobně nebezpečná je podle agentů také dezinformační kampaň, kterou ve Švédsku vedou hlavně Rusové a Islámský stát.

Podle Säpo bylo zaznamenáno několik pokusů cizích států o infiltraci do švédské státní správy. Minulý týden švédský rozhlas, s odvoláním právě na tajné služby, informoval o tom, že špioni ze zahraničí se pokusili přes nastrčené firmy zvítězit v několika zakázkách, které vypsal stát na správu IT systémů či počítačových zabezpečovacích systémů. Cílem prý nebylo pouze špehovat chod státních agentur, ale získat i možnosti na jejich další ovlivňování.

Švédská tajná služba začala registrovat sympatizanty teroristů, vyšetřuje ji za to …

Podle Larse Nicandera, šéfa Centra pro asymetrické hrozby, se jedná o nebezpečí, o kterém nemají úřady zatím dostatek informací a nemusí mu proto dostatečně čelit. Nicandera citoval web The Local.

Už výroční zpráva Säpo, která byla publikována v březnu, ale na podobné aktivity upozorňovala a konkrétně zmiňovala Rusko. Neoficiálně se hovoří i o podobných snahách ze strany Číny.

Průzkum: Většina Švédů chce zůstat v EU, Brexit to neovlinil a euro pořád nechtějí

Velké znepokojení panuje ve Švédsku také nad naprostou záplavou falešných informací, které šíří především Rusové a Islámský stát. Týkají se hlavně NATO, terorismu a migrace. Obdobná situace panuje i v České republice.

Dezinformace se šíří především pomocí takzvaných nezávislých expertů a odborníků. Ve skutečnosti to ale někdy bývají lidé napojení na ruské tajné služby a úřady.

Švédka prý vyhrožovala afghánským uprchlíkům deportací, pokud s ní nebudou mít sex

Velmi dobře propracovaný systém komunikace má také Islámský stát, který se hlásí i k atentátům, se kterými nemá nic společného a šíří informace, které se nedají nijak doložit.

Podle švédských tajných služeb se především Rusko a islamisté snaží zasít ve společnosti této skandinávské země svár, který vede k neklidu a nejistotě.

K „lepšímu světu“ podle OSN nejvíce přispívá Švédsko, Česko je na 34. místě. Proč ale …

Daniel Baret


Klíčová slova: švédsko, Rusko, špionáž, agentDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,610
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější