Poslanci projednají zákon o zákazu kouření v restauracích | Reflex.cz
nahoru

Poslanci projednají zákon o zákazu kouření v restauracích

Tereza Stonišová, ČTK28. února 2016 • 11:56
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Poslanecká sněmovna by mohla již tento týden rozhodnout o zákonu, který je v Česku sledovaný a velmi diskutovaný - zákaz kouření v restauracích. Schůze, na níž bude zákon diskutován, začne již toto úterý odpoledne.

Návrh takzvaného protikuřáckého zákona zakazuje kouření v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a podobných zařízeních. Poslanecké návrhy na zmírnění této restrikce sněmovní výbory nepodpořily, zákonodárci je ale budou moci uplatnit ve druhém čtení. Ministerstvo zdravotnictví připouští úlevu pro elektronické cigarety. Předloha přinese omezení i pro prodej a podávání alkoholu, například hostinští budou muset nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo. Ke schvalování normy by se poslanci mohli dostat v posledním týdnu březnové schůze.

Obrázky na cigaretách: Reklama na rakovinu nezabere
Jiří X. Doležal 7. února 2016 • 02:23

Obrázky na cigaretách: Reklama na rakovinu nezabere

Už příští týden ve středu by měla Sněmovna rozhodnout o normě, která zvyšuje daňovou slevu na druhé dítě o stokorunu měsíčně a na další děti o 300 korun. U prvního dítěte se úleva nezmění. Slevy budou moci rodiče uplatnit podle pozměňovacího návrhu rozpočtového výboru zpětně od letošního ledna.

Cigareta lepší než kalašnikov. Francouzské školy ve strachu z džihádu nechávají kouřit…

Před schvalováním je školská novela, která předpokládá zavedení povinného posledního roku mateřské školy, povinné maturitní zkoušky z matematiky a sjednocení přijímacích zkoušek na střední školy. Poslanci budou patrně v pátek 11. března rozhodovat i pozměňovacím návrhu, jenž by umožnil domácí vzdělávání na druhém stupni základní školy. O dva dny dřív by Sněmovna měla rozhodovat o úpravách trestní odpovědnosti firem a o trestnosti přípravy krácení daně.

Cukrovka, obezita, kouření. Pacienti po mrtvici životní styl nemění, stěžují si lékaři

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek by měl začít platit nejpozději 18. dubna. Do té doby musí Česko převést do národní legislativy evropské směrnice, jinak hrozí omezení čerpání evropských dotací. Zadavatel dostane díky novému zákonu k dispozici řadu kritérií, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebude tak muset pokaždé rozhodovat výhradně podle nejnižší nabídnuté ceny, jako tomu je nyní. K vládní předloze se sešly dvě stovky návrhů úprav, výbor pro veřejnou správu se ještě nestihl ke všem vyjádřit.

Debata o zákazu kouření: Ministr přinesl urnu, poslanci zatím zákon nestopli

V návrhu programu schůze je i závěrečné schvalování tří zákonů, které mají od příštího roku regulovat a zdanit hazard. Vláda navrhuje tři sazby daní, nejvyšší, 35 procent, se má vztahovat na technická zařízení, tedy hlavně hrací automaty. Sněmovní rozpočtový výbor však doporučil zavést jen dvě sazby, a to 35 procent na automaty a 23 procent na ostatní druhy hazardu.

Elektronické cigarety jsou plné sajrajtu - a nehoří zdaleka tak pěkně jako elektronické…

Ke schvalování míří i poslanecká novela, která ruší placení poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu při stavbě rodinných domů. Podle zemědělského výboru by se poplatky měly platit i nadále, ale proti dnešku by měly klesnout.

Návrh programu březnové schůze čítá celkově 225 bodů včetně debaty o migraci, kterou poslanci přerušili na minulé schůzi. Nepředpokládá se, že zákonodárci vyčerpají celý návrh programu.

Tereza Stonišová, ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější