Obrázky na cigaretách: Reklama na rakovinu nezabere | Reflex.cz
nahoru

Obrázky na cigaretách: Reklama na rakovinu nezabere

Jiří X. Doležal7. února 2016 • 07:00
Kouření
Kouření
• foto: 
Profimedia.cz

V pátečních událostech, komentářích psychiatr Radkin Honzák vyjádřil naději, že hnusné nálepky na krabičkách cigaret povinné od letošního května sníží počet kuřáků. Dovolím si s panem doktorem bez ohledu na jeho šediny polemizovat.

Český národ hodně kalí. Stěžovali si na to již první křesťanští misionáři. Jsme na prvních příčkách ve spotřebě alkoholu, tabáku, kávy, marihuany, a roste obliba energy drinků. V Evropě existuje řada podobně orientovanách národů, Irové či Dánové například. Ne nadarmo se říká ožralej jak Dán. Ovšem Češi vedou.

Nyní se vláda pokouší - a nejde o českou, leč o unijní buzeraci - snížit o dvě procenta počet kuřáků. Takový úspěch si slibuje od zavedení krabiček cigaret zdobených nějakou opravdu líbivou forografií rakoviny nebo podobně libého onemocnění vyvolaném kouřením. Doktor Honzák v televizi povídal, že opatření má šanci zabrat - i u mladých. Protože, jak známo z normálního nedrogového marketingu, obal prodává. U drogového trhu je to jedno.

Vláda podpořila úplný zákaz kouření v restauracích

Obávám se - a byl bych ochoten se s panem doktorem vsadit - že kýženého výsledku snížení počtu kuřáků o dvě procenta kampaň prostě nedosáhne. Důvodů je několik: Za prvé - Češi jsou nesmírně cyničtí a otrlí, takže si muži budou kupovat cigarety výhradně s varováním před poškozením plodu těhotných kuřeček, a ženy naopak budou kupovat cigarety s varovánímm před impotencí. Za druhé: U pubertálních kuřáků, a i u infantilnějších jedinců starších ročníků začnou vznikat sbírky varování, budou se pořádat burzy fotografií nejrůznějších druhů rakoviny z cigaretových krabiček, a kompletní série rakovin u nějaké značky cigaret bude mít značnou hodnotu - nejen sběratelskou, ale i finanční, protože co se sbírá, za to jsou lidi ochotni zaplatit.

Kouření: Co vám je do mého zdraví?
Jiří X. Doležal 11. prosince 2015 • 00:11

Kouření: Co vám je do mého zdraví?

Konečně třetím důvodem je analogie s kokainovým trhem. Zatímco u marihuany platí víceméně normální marketingové mechanismy - konzument chce, aby palička byla co nejhezčí a nejkompaktnější - u koksu je tu šumafuk. To je prostě běloba v pytlíku dealeráku, amorfní bílý prášek v igeliťáku, vzhledu odpudivého až nechutného, a přesto si prodejci kokainu na nezájem klientů nemohou stěžovat. Důležité není, jak ta droga vypadá, ale jestli háže, jestli funguje. Takže cigarety se - podobně jako kokain - budou prodávat bez ohledu na to, zda budou nebo nebudou mít odpudivý vzhled.

Anketa
Přestali byste kvůli nechutným obrázkům na krabičkách cigaret kouřit?
Ano
7.5%
52
Ne
91%
629
Nevím, podle toho jak budou vypadat
1.4%
10Klíčová slova: koureni, cigarety, rakovina


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější