Debata o zákazu kouření: Ministr přinesl urnu, poslanci zatím zákon nestopli | Reflex.cz
nahoru

Debata o zákazu kouření: Ministr přinesl urnu, poslanci zatím zákon nestopli

15. prosince 2015 • 18:59
Startky
Startky
• foto: 
Archív

Sněmovna dala v úvodním kole šanci úplnému zákazu kouření cigaret v restauracích, barech, vinárnách nebo v kavárnách a čajovnách. Vládní návrh nového zákona o ochraně zdraví taky zakazuje proti nynější úpravě prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení jejich spotřeby. Předloha přečkala návrh ODS na zamítnutí a míří k posouzení zdravotnickému výboru.

Stejně Sněmovna naložila taky s užším návrhem poslanců ANO, který projednávala souběžně a který se týká jen zákazu kouření v restauracích.

V debatě, která trvala dohromady déle než šest hodin a začala už minulý týden, vystoupili zastánci i odpůrci restrikcí. Stoupenci normy mluvili hlavně o potřebě chránit zdraví, kritici o omezení podnikání a svobod.

Elektronické cigarety jsou plné sajrajtu - a nehoří zdaleka tak pěkně jako elektronické…

Stejné omezení jako pro tabákové výrobky by mělo platit podle vládní normy i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit si je by nemělo být možné ani v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale uvedl, že je ochoten od restrikcí u elektronických cigaret ustoupit.

K dokreslení závažnosti dopadů kouření si ministr přinesl rekvizitu - urnu. Nikoli volební. Vyvolal poměrně emotivní debatu, v níž mu poslanec Úsvitu Martin Lank poděkoval za to, že se "pochlapil a přinesl pořádný popelník".

Ministr Němeček a jeho urnaMinistr Němeček a jeho urnaFoto Blesk.cz/Václav Lang

Když se projednávala elektronická evidence tržeb, předváděly se poslancům vzory účtenek, dnes přinesl Němeček urnu, připomněl poslanec ANO Miroslav Janulík; a tak se už bojí, až se bude projednávat zákon o regulaci prostituce.

Upravit se má podle návrhu zákona rovněž prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu. Bude se vyžadovat jasné potvrzení, že zákazník je starší 18 let věku.

Kuřáci, jděte se vycpat aneb „Pokud se Vám nelíbí nekuřácká hospoda, nechoďte do ní“

Vládní předloha předpokládá, že na nápojových lístcích bude muset být jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlacinější nápoj alkoholický ve stejném objemu, totiž než pivo. Provozovatelé by navíc nesli odpovědnost i za to, že se v jejich zařízeních zdržuje nezletilý pod vlivem alkoholu. Pokud by na diskotékách, v barech a v dalších provozovnách byly opilé děti, mohl by být podnik okamžitě na dva dny zavřen.

Týž den Rumunsko ukázalo, jak je napřed: jeho parlament po čtyřech letech debat schválil zákon o úplném zákazu kouření na veřejných místech, včetně restaurací a sportovišť.
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější