nahoru

Kimova ukvapenost a nezralost štve řadu papalášů, proslýchá se z KLDR

Mav27. ledna 2016 • 08:56
Kimova ukvapenost a nezralost štve řadu papalášů, proslýchá se z KLDR
foto: ČTK

Zatvrzelost, s jakou vůdce komunistické Koreje rozhodl o nedávném jaderném testu, prý znepokojuje některé vysoce postavené soudruhy. O “agresivní povaze” Kima Čong-una se údajně ve vysokých kruzích hovoří už od jeho dětství.

Že se vůdce s testem rozhodl pokračovat navzdory hrozícím mezinárodním sankcím, si jeho kádry vykládají jako projev “nezodpovědné a nedospělé osobnosti”, prozradil britskému Guardianu důvěrný zdroj. Ale je v tom znát i záměr otce, Kim Čong-ila - nějakého šprta by si prý za následníka nevybral.

Další zdroj listu zase dává za příklad Kimovy náladovosti či nevyzpytatelnosti jiné epizody: na poslední chvíli zrušil dívčí skupině Moranbong propagandistické turné do Číny a za pět dvanáct odvolal i návštěvu tajemníka OSN Pan Ki-muna, který je z Jižní Korey.

Bez obtloustlého fanouška Dennise Rodmana s úsměvem trolla bychom se docela obešli
“Ke Kimu Čong-unovi se od dětství chovali jako ke králi, těžko naslouchá názorům jiných lidí,” tvrdí druhý zdroj. “Stranické kádry i občané kolem něj našlapují zlehounka, nervní, co by mohl udělat.”

Podobné vzpomínky popsal i Kendži Fudžimoto, japonský šéfkuchař, ve svých memoárech Obsluhoval jsem korejského diktátora (nebo přesněji Byl jsem kuchařem Kima Čong-ila). Kim III. se prý jako mladý uměl hněvat, ale také chválit. Na rozdíl od staršího bratra, Kima Čong-čula, který byl příliš zženštilý na to, aby se mohl stát vůdcem.

Americký student přijel do KLDR oslavit Nový rok. Zatkli ho a obvinili z ohrožení…
Vůbec je to divná rodina. Někdejší šéf jihokorejské rozvědky teď zveřejnil informace od komunistických zdrojů, že zakladatel KLDR, Kim Ir-sen, dal na sklonku života svým spolupracovníkům stříbrem vykládanou pistoli a jeden úkol: zabít jeho syna-následníka, pokud by se snad chtěl odchýlit od stalinistické linie.

K tomu nedošlo, ba naopak, Kim Čong-il se chtěl alespoň v něčem přiblížit komunistické ideologii: nepřál si, aby po jeho smrti zdědil absolutní moc jeho syn, nýbrž desetičlenný výbor. Jenže reformy nestihl dokončit. Jeho ideje ale jistě neunikly vysokým papalášům, kteří teď mají problém s mladým diktátorem.

Mav


Klíčová slova: korea, KLDRDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější