Americký student přijel do KLDR oslavit Nový rok. Zatkli ho a obvinili z ohrožení jednoty země | Reflex.cz
nahoru

Americký student přijel do KLDR oslavit Nový rok. Zatkli ho a obvinili z ohrožení jednoty země

23. ledna 2016 • 14:30
Americký student přijel do KLDR oslavit Nový rok. Zatkli ho a obvinili z ohrožení jednoty země
foto: ČTK/AP

Otto Frederick Warmbier, 21letý student z univerzity v americké Virginii, přijel do Severní Koreje oslavit Nový rok. Šlo o organizovaný zájezd, jehož součástí byla mimo jiné podívaná na velkolepý ohňostroj v centru Pyongyangu nebo vyhlídkový let helikoptérou. 2. února, na cestě zpět, byl student nečekaně zadržen na letišti, resp. přímo na palubě letadla, kterým se měl přes Čínu dostat domů do USA. Policie ho obvinila ze snahy o rozvracení jednoty země a vyvíjení nepřátelských aktivit proti režimu, které měly být přímo řízené americkou vládou.

Mladý student do KLDR přicestoval na platné turistické vízum prostřednictvím čínské agentury Young Pioneer Tours, která pobyty v zemi běžně organizuje. Právě s tou se mu po zadržení podařilo spojit a o svém případu informovat. „Jsme v kontaktu s Ottovou rodinou i se sekretariátem Švédské ambasády v Pyongyangu a děláme vše pro to, abychom mladíka dostali na svobodu“, sdělila agentuře Reuters zástupkyně společnosti Gareth Johnson.

Nebylo to rozhodně poprvé, co se Otto Frederick Warmbier vydal do zahraničí. Na svůj věk měl relativně bohaté cestovatelské zkušenosti. Na svém facebookovém profilu postoval fotografie z Číny, Kuby, Irska i Izraele.

Volili byste takové politiky? Mladý Litevec potetoval Obamu, Putina i Kim Čong-una

Během posledních let bylo v KLDR zadrženo hned několik amerických občanů. Mezi jinými například misionář Kenneth Bae. Obdobně jako Warmbier byl obviněn z „nepřátelských aktivit vůči zemi“ a následně odsouzen k patnácti letům nucených prací. Propuštěn byl po 19 měsících, v roce 2014. Spolu s ním tehdy KLDR propustila i Matthewa Millera, vězněného na šest let za to, že po příletu do země roztrhal vízum a požádal o azyl.

Podle severokorejských úřadů se tímto způsobem úmyslně snažil dostat do vězení, na vlastní kůži zakusit tamní podmínky a do světa pak vyslat informaci o porušování lidských práv v KLDR. Tři měsíce zpátky byl také osvobozen jihokorejský student univerzity v New Yorku Joo Won-Moon. Zadrželi ho za nelegální přechod hranice do KLDR. Severokorejský režim naopak stále zadržuje šedesátiletého kanadského kněze Hyeon Soo Lima, který byl odsouzen za rozvracení systému.

K zadržení Otto Fredericka Warmbiera došlo ve chvíli, kdy řada zemí v čele s USA a Jižní Koreou usiluje o nové a přísnější nastavení mezinárodních sankcí proti KLDR. Důvodem je test vodíkové bomby, který podle severokorejské strany proběhl 6. ledna 2016. Pravdivost tvrzení ale někteří experti zpochybňují a připisují ji na vrub severokorejské propagandě.

Fotografie dne: Severokorejský diktátor Kim Čong-un má nový účes. A je to paráda…

Severokorejský vůdce Kim Jong Un údajný test prohlásil za sebeobranný krok, který má zemi uchránit před "nebezpečím jaderné války vyvolané imperialisty pod vedením Spojených států".

Situaci kolem propuštění mladíka komplikuje skutečnost, že Spojené státy neudržují se Severní Koreou žádné oficiální diplomatické styky a veškerá jednání tak prostředkuje Švédská ambasáda, která v KLDR zastupuje americké zájmy.

Tento pátek také vystoupil v japonském Tokiu Marzuki Darusman, zmocněnce OSN pro lidská práva v KLDR. Upozornil na skutečnost, že za poslední dva roky v dodržování lidských práv nedošlo k žádné pozitivní změně a logickým vyústěním situace by mělo být zahájení trestního stíhání severokorejského diktátora Kim Čong-una a dalších členů jeho vlády.

 Klíčová slova: KLDR, kim čong-un, severní korea


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější