nahoru

Úřady v Chile znovu vyšetřují smrt básníka Nerudy. Zkoumají, zda ho nenechal otrávit Pinochet

ČTK, ref22. ledna 2015 • 13:00
Pablo Neruda
Pablo Neruda
• foto: 
Profimedia

Chilské úřady začnou znovu vyšetřovat smrt básníka Pabla Nerudy. Budou se snažit zjistit, zda nebyl nositel Nobelovy ceny za literaturu před více než 40 lety otráven agenty diktátora Augusta Pinocheta. Informovala o tom agentura Reuters. V roce 2013 přitom vědci při zkoumání ostatků nenašli žádné stopy chemikálií či jedů.

Neruda, který si svůj literární pseudonym zvolil na počest svého českého předchůdce Jana Nerudy, podle oficiální verze zemřel na rakovinu prostaty.

"Existují ale náznaky, že byl otráven a vše ukazuje na zásah agentů, což by mohlo znamenat, že došlo ke zločinu proti lidskosti," uvedl Francisco Ugas z vládního úřadu, který se zabývá ochranou lidských práv. Básníkův řidič totiž již dříve uvedl, že Pinochetovi agenti využili toho, že je Neruda nemocný a upoutaný na lůžko v nemocnici v Santiagu a stříkli mu do těla jed. Podle jedné z teorií mohl být otráven kvůli tomu, že byl zapřisáhlým komunistou, který byl loajální svrženému prezidentovi Salvadoru Allendeovi. Existovaly proto obavy, že se stane vůdčí silou opozice vůči Pinochetově diktatuře.

Při novém vyšetřování se vědci budou snažit najít anorganické či těžké kovy v Nerudových ostatcích, a tak určit přímou či nepřímou příčinu smrti.

Nositel Nobelovy ceny za literaturu a levicový aktivista Neruda zemřel v roce 1973 ve svých 69 letech, jen 12 dní po vojenském převratu, který nahradil vládu socialistického prezidenta Salvadora Allendeho režimem generála Augusta Pinocheta. Básníkův pohřeb se pak stal demonstrací proti Pinochetově režimu.

ČTK, ref


Diskuse ke článku