Česko ostrouhalo: Evropské politické špičky jedou na výročí Osvětimi do Polska | Reflex.cz
nahoru

Česko ostrouhalo: Evropské politické špičky jedou na výročí Osvětimi do Polska

vib15. ledna 2015 • 15:00
Osvětim
Osvětim
• foto: 
Isifa.com

Česko-polský minisouboj, kdo kam přijede na rozdělenou připomínku 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, jsme jednoznačně prohráli.


Zatímco do Prahy a Terezína míří koncem ledna pouze prezident Bulharska a šéfové více než dvaceti parlamentů, do Polska se chystá německý prezident Gauck, jeho francouzský kolega Hollande a nejvyšší představitelé dalších evropských zemí. Informoval o tom web euobserver.com.

Polsko ve středu také dementovalo tvrzení Ruska, že do Osvětimi nebyl pozván prezident Vladimir Putin. Podle varšavského ministerstva zahraničí bylo stejné pozvání odeslané 43 velvyslanectvím včetně ruského. A všechny pozvané země byly požádány o účast na nejvyšší politické úrovni.

Kromě Francie a Německa mají do Polska 27. ledna dorazit i prezidenti či premiéři z Rakouska, Belgie, Chorvatska, Lucemburska, Malty, Nizozemska a Slovinska. Alespoň to oznámil server euobserver.com. Další země ještě formát účasti pořád zvažují.

Putina pozval do České republiky na stejnou dobu i Miloš Zeman. Odpověď nedorazila, podle diplomatických zdrojů ale ruský prezident nedorazí ani k nám. V Česku pořádá připomínku výročí Evropský židovský kongres a akce se uskuteční 26. a 27. ledna v Praze a Terezíně. Ale česká Federace židovských obcí se vyslovila proti návštěvě Putina, protože „nerespektuje mezinárodní smlouvy a chová se agresivně k zahraničí“.

Rusko se dostalo v tomto případě do složité a delikátní situace, protože samo 9. května pořádá v Moskvě obrovskou akci k 70. výročí ukončení druhé světové války. A samozřejmě pozvalo asi 70 hlav nejrůznějších států. Účast už přislíbil Miloš Zeman, ale i politici z Německa. Měl by přijet také čínský prezident a možná dokonce i severokorejský diktátor Kim Čong-un. Putin velmi stál o účast Baracka Obamy, ale ten účast nepotvrdil.

vib

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější