nahoru

V Nespekách na Benešovsku porazili vánoční strom pro Prahu. Pochází ze soukromé zahrady

ČTK, ref 24. listopadu 2014 • 18:00
V Nespekách na Benešovsku porazili vánoční strom pro Prahu. Pochází ze soukromé zahrady
foto: ČTK

Dřevorubci dnes v Nespekách na Benešovsku porazili strom určený pro vánoční trhy v Praze. Šestadvacetimetrový smrk ztepilý vyrostl na soukromém pozemku a svou výškou začal ohrožovat nedaleký dům a mohl spadnout i na silnici. Majitel ho proto nabídl pořadatelům trhů. Vánoční strom čeká odpoledne náročný převoz, jeho rozsvícení na Staroměstském náměstí je plánováno na příští sobotu. Pro obec s 600 obyvateli bylo porážení stromu důvodem k oslavě, kterou si nenechaly ujít davy lidí.

"Právník mě upozorňoval, že je to na mém pozemku a můj strom, a kdyby se někomu něco stalo, tak to všechno hradím. Z takové naivní hrdosti, že na Staroměstském náměstí bude můj strom, jsem to obětoval," uvedl majitel Miloslav Chum, který bydlí v Praze a dům v Nespekách využívá pro rekreaci. Třiaosmdesátiletý muž prý žije sám a na Štědrý den chodí na Staroměstské náměstí na rybí polévku. Zamíří tam i letos, i když tentokrát s trochu jiným pocitem. "Samozřejmě budou nepřetržitě koukat na to, co bylo moje, a už není," řekl novinářům senior.

Chum stáří stromu odhadl na 90 let. Po poražení ale vyšlo najevo, že podle letokruhů mu je 72 let. Kácení smrku, který byl vybrán ze 17 tipů z celého Česka, se podobně jako v minulosti ujal mistr republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček. Spolu s kolegou použili historickou pilu československé výroby z roku 1962. "Délka lišty je 80 centimetrů, budeme se s tím muset trošičku popasovat," poznamenal Vorlíček krátce předtím, než se motorová pila poprvé zakousla do stromu majestátně se tyčícího nad hlavní silnicí v obci. Práci dřevorubců sledovaly z bezpečné vzdálenosti davy místních, které neodradilo ani chladnější počasí. Řada lidí se zahřívala svařeným vínem, jež bylo na místě k dostání. "Už jde nahoru," volali, když silné rameno jeřábu začalo smrk pomalu zvedat do výšky. "Pro obec je to velká čest mít strom na vánočních trzích," řekl ČTK starosta Nespek Michal Tyrner.

Strom, zkrácený na potřebnou délku 22 metrů, čeká zatím jen cesta do areálu v Modleticích u Prahy, na Staroměstské náměstí bude pokračovat v noci na úterý. "Bude se projíždět Pařížskou ulicí a musejí být vyklizena všechna auta," uvedla mluvčí vánočních trhů Hana Tietze. Těžká technika ho usadí do dvoumetrové kotvící jámy, takže nakonec bude vysoký 20 metrů. Po usazení se smrk začne zdobit, rozsvícen však bude až s oficiálním zahájením trhů v sobotu v podvečer.

Podle Tietze bude strom zajištěn proti případnému pádu, aby se nemohla opakovat situace z roku 2003, kdy se více než pětadvacetimetrový smrk na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí. Bude dostatečně ukotven v zemi a navíc je zabezpečen i ocelovými lany, aby dobře odolával silným poryvům větru.

Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí. Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti, nebo které stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou. V prvních letech vánoční stromy pocházely z Krkonoš, později putovaly do Prahy například z Rokycanska či Kladenska. Loňský čtyřiadvacetimetrový vánoční strom pocházel z parku v Ratajích nad Sázavou na Kutnohorsku.

ČTK, ref


Diskuse ke článku