nahoru

Iráčtí radikálové zveřejnili fotografie z masového zabíjení vojáků

ČTK, čip16. června 2014 • 08:50
Iráčtí radikálové zveřejnili fotografie z masového zabíjení vojáků
foto: ČTK

Iráčtí radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě na svých internetových stránkách zveřejnili fotografie, které zřejmě ukazují masové zabíjení iráckých vojáků.

Je na nich vidět, jak maskovaní bojovníci nakládají desítky zajatců do nákladních aut, na jiných leží muži na zemi s rukama za zády a na dalších se dají rozeznat už jen mrtvá těla. Podle serveru BBC nelze autentičnost snímků ověřit, mluvčí armády generál Kásim Musáví ale uvedl, že fotografie jsou autentické a dokládají popravy zhruba 170 vojáků.

Popisky u fotografií z dílky ISIL tvrdí, že zabity byly "stovky lidí", číslo ale není možné ověřit. Musáví agentuře AP řekl, že armáda po analýze snímků došla k závěru, že ukazují popravu asi 170 vojáků v provincii Saláhaddín, jejímž centrem je Tikrít.

Sunnitští radikálové fotografie masových hrobů, poprav a mrtvých zveřejnili už dříve a ve čtvrtek přišli s tvrzením, že zabili 1700 iráckých vojáků. K tomu se v neděli vyjádřilo americké ministerstvo zahraničí, podle nějž je informace o masakru 1700 iráckých leteckých rekrutů "děsivá". Podle mluvčí Jen Psakiové jsou zprávy o masovém zabíjení "dokladem o krvežíznivosti teroristů", i kdyby se nezakládaly na pravdě, protože cílem bojovníků ISIL je "rozsévat strach".

Irácké vládní síly v neděli uvedly, že s pomocí šíitských a kurdských milicí údajně zastavily postup sunnitských vzbouřenců severně od Bagdádu, násilí v metropoli a na dalších místech však pokračovalo. Několik měst se podle BBC dostalo zpět pod kontrolu vlády, ale rebelové stále ovládají klíčová města Tikrít a Mosul a nově prý obsadili Tal Afar.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva v pátek sdělil, že od začátku ofenzivy radikálů zahynuly minulý týden v Iráku až stovky lidí. OSN prý má zprávy o popravách nejméně 18 civilistů, další lidé byli uneseni a vězněni.

ČTK, čip


Diskuse ke článku