nahoru

Vatikán nedá Spojeným národům informace o zneužívání dětí

ČTK, jan 6. prosince 2013 • 11:00
Vatikán
Vatikán
• foto: 
profimedia.cz

Vatikán odmítl poskytnout Výboru OSN pro práva dítěte (CRC) informace o církevním vyšetřování sexuálního zneužívaní dětí duchovními. Svůj postoj podle agentury Reuters zdůvodnil tím, že tyto případy považuje za důvěrné, nicméně je ochoten spolupracovat v procesních záležitostech.

V odpovědi na ožehavé otázky položené CRC Vatikán uvedl, že tyto informace nehodlá zveřejňovat. Učiní tak, jedině pokud o to bude požádán státem nebo vládou v rámci procesní spolupráce.

Výbor OSN uvedl, že se snaží získat podklady pro to, aby mohl posoudit, nakolik katolická církev dodržuje konvenci Spojených národů o právech dítěte, kterou Vatikán rovněž podepsal.

Vatikán v reakci na dotazy CRC uvedl, že vnitřní disciplinární řízení "nejsou přístupná veřejnosti" v zájmu ochrany "svědků, obviněných a čestnosti církevního řízení". Tento postoj by prý ale neměl odrazovat oběti, aby o takových případech informovaly státní úřady - zákony, včetně povinnosti oznamovat trestné činy, musejí být respektovány.

Papežský úřad rovněž uvedl, že v důsledku případů sexuálního zneužívání změnil požadavky kladené na kandidáty kněžství, aktualizoval církevní právo a vyzval biskupskou konferenci, aby stanovila směrnice pro boj s tímto zlem. Současně ale dal najevo, že nemůže být činěn odpovědným za jednání katolických institucí nebo jednotlivců ve světě a že odpovědnost za ochranu práv dětí nesou místní biskupové. Zodpovědný je pouze za události ve vatikánském městském státu.

ČTK, jan
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.