Psycholožka Michaela Fialová: Z dětských královen krásy nevyrostou normální lidé. Odnesou si doživotní komplexy | Reflex.cz
nahoru

Psycholožka Michaela Fialová: Z dětských královen krásy nevyrostou normální lidé. Odnesou si doživotní komplexy

Kateřina Kadlecová9. srpna 2012 • 06:00
Psycholožka Michaela Fialová: Z dětských královen krásy nevyrostou normální lidé. Odnesou si doživotní komplexy
foto: Profimedia.cz

Klinická psycholožka a terapeutka Michaela Fialová z pražského konzultačního a terapeutického institutu AKTIP přibližuje pěstění dětské krásy v českém prostředí, odhaluje vliv matek na jednání a přemýšlení dcer a upozorňuje na sexuální podtext soutěží nezletilých miss.

Michaela FialováMichaela Fialová
Chodí do vaší ordinace holčičky, které patologicky touží po dokonalosti?

Ano. S nástupem puberty začnou svůj vzhled řešit všechny, zejména dnes, kdy na ně z každé obrazovky a stránky novin útočí modelky a reklamy na kosmetické produkty a značkové oblečení. Vzhledem k naší kulturní tradici a také vyspělosti naší ekonomiky však úvahy o plastice v hlavách nezletilých končí opravdu jen u snu, nikoli realizací. Kult krásy u nás naštěstí není tak rozšířený jako ve Spojených státech, a už vůbec ne kult krášlení dětí. Nesetkala jsem se tedy ve své praxi, a pokud vím, ani nikdo z mých kolegů, s matkou, která by dcerku mladší řekněme deseti let nutila do holení nohou či trhání obočí, o botoxu a plastických operacích nemluvě. A že by holčička před svým desátým rokem řešila vlastní vzhled s tak patologickými projevy, že by ji rodiče museli přivézt k psychologovi, to se také nestává.

 

Kdy se normální dívky začínají zaobírat svým zevnějškem? Nemyslím teď preferování růžové a touhu po korálcích, ale třeba líčení a diety.

Považuji za zdravé a normální, když dívky začnou řešit make-up v patnácti šestnácti letech, ale dnes je rychlá doba a děti všechno tlačí k tomu, aby dospěly – ostatně anorexie začíná i v českém kontextu třeba už v osmi letech. V případě dětí předškolního věku soutěžících v USA o tituly dětských miss je zřejmé, že všechny ty touhy po jiných vlasech a jiném těle mají naučené od maminek a jen je opakují. I když každá dívka touží být hezká, takže párkrát vezme mamince lak na nehty a vyzkouší ho, napodobí ji – to je v pořádku, to jsou standardní následky tlaku společnosti. My ženy ani z historického hlediska nedisponujeme jiným artiklem než možností plodit děti a krásou.

 

To si evidentně myslí i většina matek maličkých soutěžících.

Ty matky si skrze děti patologicky kompenzují své nenaplněné potřeby a ambice, chtějí uspět prostřednictvím svých holčiček, vlastně se na nich přiživují a hřejí se v odlesku jejich slávy. Dívky soutěží proto, aby je maminky chválily – každé dítě se chce především zavděčit své mámě a každé primárně věří jejímu úsudku. Rodičům malých miss ovšem vůbec nedochází, co svým potomkům způsobují. Když dcerky namalují, vyfešákují a postaví je na pódium, vydávají je v plen pedofilům, sexualizují je, prodávají je na novodobém trhu s otrokyněmi. Neuvědomují si, že všechno tohle vybarvování má silný sexuální podtext na pudové, instinktivní úrovni. Když je zvířecí samička připravena k páření, dává to najevo právě natřásáním, barvami a podobnými signály. Totéž děláme my ženy, když si líčením zvýrazňujeme určité tělesné znaky – působíme tak na první signální soustavu mužů.

 

 

Jsou dětské soutěže krásy z principu špatné? Lze odhadnout, jak jednou dopadne čtyřletá miss?

Tenhle koníček není tak bezproblémový jako kreslení, zpěv nebo sport – obávám se, že z těch holčiček nevyrostou normální lidé, odnesou si doživotní komplexy. Nejde jen o to, že mají životní náplň velmi zúženou, navíc jen na vzhled, což je povrchní a v dnešní době naprosto nedostatečné. Také je vychýlí, že jsou řekněme v pěti letech zvyklé běžně, ba přehnaně dělat něco pro svůj věk velmi nepřirozeného, něco, co je vyhrazeno dospělým ženám – líčit se, nosit boty na podpatku, vyzývavě tančit před stovkami cizích lidí. Vystavují se jako zboží a snaží se upoutat pozornost, aby zvítězily. Netuší ještě, že je v dospělosti trh, ani ten americký, podpořený ideou extrémního konzumerismu, nezužitkuje – žádná z topmodelek, jež znám, za sebou nemá minulost dětské královny krásy. V Česku jsme podobná klání měli, ale zacházíme s dívkami jako s dětmi, nesnažíme se z nich vyrobit miniaturní dospělé, kteří navíc vypadají příšerně a nenormálně.

 

Může z účasti na dětské soutěži krásy dívenka z dlouhodobého hlediska benefitovat?

Ano. Učí se na sobě pracovat, i když v pochybeném směru, podnítí v sobě cílevědomost a soutěživost. Nabízí se říct, že se naučí vážit si sebe samotné, ale v tomto extrémním případě asi ne. Když už si holčička odnese korunku, dočká se ocenění za něco, co není ona, do čeho ji jen pro tu chvíli pomocí hadříků a barviček proměnili.

 

Reflex 32

Téma MALÁ MISS MLÍKO najdete v tištěném Reflexu č. 32/2012, který vychází 9. srpna.


 

 

Výzva všem sovám: Nenechme se ovládat ranními ptáčaty!
Ivan Hamšík 8. srpna 2012 • 11:49

Výzva všem sovám: Nenechme se ovládat ranními ptáčaty!

Jsou knížky do vlaku, do postele nebo na pustý ostrov. Ale jakou byste položili na…Klíčová slova: rxrx, katerinakadlecova, miss mliko


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější