Pořadatelé Londýnského maratonu nahradili plastové láhve jedlými kapslemi z mořských řas | Reflex.cz
nahoru

Pořadatelé Londýnského maratonu nahradili plastové láhve jedlými kapslemi z mořských řas

Radka Typltová22. května 2019 • 17:20
Pořadatelé londýnského maratonu podávali občerstvení v kapslích z jedlých řas
Pořadatelé londýnského maratonu podávali občerstvení v kapslích z jedlých řas
• foto: 
Skipping Rocks Lab

28. dubna dusalo Londýnem více než 40 000 vytrvalostních běžců. Kromě odhodlání a euforie závodníků a frustrace řidičů maraton pravidelně zaplaví ulice statisíci plastových lahví. Letos ale organizátoři vyběhli mnohem ekologičtějším směrem. Část plastových láhví nahradili rozložitelnými kapslemi z mořských řas naplněnými glukózovým energy nápojem.

V loňském roce se na Londýnském maratonu rozdalo žíznivým běžcům více než 919 000 plastových láhví s vodou a energetickými nápoji. Letos jich 200 000 nahradily inovativní kapsle zvané Ooho vyvinuté společností Skipping Rocks Lab – startupem absolventů umělecké školy Royal College of Art. Kapsle, které mohou být naplněné vodou nebo jakoukoli jinou tekutinou, jsou jedlé. Pokud ale někomu obal z mořských řas nechutná a zahodí ho, během 4–6 týdnů se samovolně rozloží.

Krásné dívky, které měly potěšit vojáky během válečných konfliktů. Podívejte se

Vývojáři ze Skipping Rocks Lab – Rodrigo Garcia Gonzalez a Pierre Paslier – technologii kapslí Ooho pilují už od roku 2013. Základ materiálu zvaného Notpla (odkaz: https://www.notpla.com/) tvoří hnědá mořská tráva. Ta se – zbavená barvy a vůně – přetvoří v tenkou jedlou membránu, která se v přírodě rozloží ještě mnohem rychleji než syntetický materiál Pla vyrobený z rostlinných materiálů, který se v současné době často používá jako náhražka plastů.

Při výrobě materiálu NotPla – na rozdíl od výrobního procesu materiálu Pla – není potřeba plýtvat žádnými dalšími zdroji. Obejde se bez vody i hnojiv. Navíc chrání proti vodě i mastnotě. Může tak být použit nejen jako obal pro vodu či jiné nápoje, ale také místo malých plastových vaniček na omáčky a dipy. Společnost proto rozvíjí spolupráci s dalšími firmami, třeba v rámci rychlého občerstvení. Energetické nápoje a alkohol v ekologickém balení dodávala například i na hudební festivaly, jejichž velkou neřestí je právě plastový odpad.

Petr Pešek: Žádné porušování slibů. Věci se prostě vyvíjejí a ANO to chápe

Kapslí, které byly naplněné nápojem Lucozade Sport Orange, se při letošním Londýnském maratonu rozdalo přes 30 000. Občerstvovací stánky navíc podávaly nápoje v rozložitelných kelímcích. Zbylých 700 000 plastových láhví bylo vyrobeno z recyklovatelného plastu, díky čemuž se následně vrátí do oběhu.

Doufejme, že se z této inovace stane trend a v příštím roce se s ním setkáme i na pražském mezinárodním maratonu!

Babiš přiznal, že vymyslel Čapí hnízdo, pak na mě sháněl kompro, říká Vít Klusák. Teď…
Sovětský „Photoshop“: V manipulaci s realitou a v cenzuře byli Rusové vždy napřed

Radka TypltováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější