Petr Pešek: Žádné porušování slibů. Věci se prostě vyvíjejí a ANO to chápe | Reflex.cz
nahoru

Petr Pešek: Žádné porušování slibů. Věci se prostě vyvíjejí a ANO to chápe

Petr Pešek20. května 2019 • 10:40
Otázky Václava Moravce, neděle 19. 5. 2019 - ilustrační snímek
Otázky Václava Moravce, neděle 19. 5. 2019 - ilustrační snímek
• foto: 
Repro ČT

Jednou z nejzákeřnějších novinářských zbraní při rozhovoru s politikem je konfrontace s jeho dřívějšími výroky či sliby jeho strany. Mnohdy je to nespravedlivé – spousta lidí si ani nepamatuje, co říkali předchozí den. Jenže na politiky se – možná opět nespravedlivě – kladou vyšší nároky. O to více ocenění zaslouží schopnost se z této zapeklité situace vykroutit.

Druhý muž ANO a šéf poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek v tomto ohledu předvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce velmi kvalitní výkon. Přestože schodek státního rozpočtu se prohlubuje více, než se čekalo (v dubnu to bylo už téměř 30 mld. Kč), a dokonce už i komunisté (!) vyzývají svoji vládu k odpovědnějšímu hospodaření, není prý třeba se znepokojovat. „Státní rozpočet se vyvíjí dobře,“ uklidnil Jaroslav Faltýnek diváky nedělní debaty na ČT s tím, že „česká ekonomika je v excelentní kondici“.

Marek Stoniš: Obrana kapitalismu aneb Státní zásahy do svobodného trhu nedostatek bytů …

Ale nevyvíjí se jen státní rozpočet. Evolučním politickým procesem prošel i slib, že otravného a zatěžujícího EET budou ušetřeni alespoň ti nejmenší podnikatelé. „Na drobné řemeslníky, kadeřnice atd. se elektronická evidence tržeb vztahovat nebude,“ byl připomenut výrok šéfa ANO z března 2015 a nyní i premiéra Andreje Babiše. A o dohodě s ministerstvem financí o vyjmutí např. zmrzlinářů, kadeřnic či masážních salónů z elektronické evidence mluvil na záznamu o pár měsíců dříve i nynější vicepremiér, tehdy předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Jenže: „Vše se vyvíjí,“ jak opět připomenul Jaroslav Faltýnek. A komu by to připadalo jako porušení slibů, toho vyvedl z míry. Jednak je na stole pozměňovací návrh, který by ušetřil alespoň malé podnikatele a živnostníky s ročním obratem do 500 či 600 tisíc Kč, a k tomu se jim má snížit DPH. Takže jaképak copak. A hlavně: „Nejde o sliby, jde o narovnání podnikatelského prostředí,“ jak druhý muž ANO dodal. Takže jak vidno, nejen fotbal nemá občas logiku…

Neviditelné polonahé krasavice: Modelky, které dokonale splývají s okolním prostředím

Tím ale vývoj samozřejmě nekončí. Učitelé sice mají dostat přidáno, ale v příslušné kapitole „Rozpočtové strategie sektoru veřejných institucí ČR na léta 2020-2022“ to není, jak v nedělní debatě na ČT zaznělo. Což je ale jen detail – hlavně, že to je v Konvergenčním programu a především to bude v rozpočtu na příští rok. Nějaká rozpočtová strategie? „Protože se to průběžně vyvíjí, ta debata se vyvíjí,“ nenechal se Jaroslav Faltýnek.

Jedna věc se ovšem u předáků ANO nevyvíjí. Posedlost Miroslavem Kalouskem, jehož jméno druhý muž hnutí zopakoval hned několikrát. Že by obava nechat ho upadnout v politické zapomnění?

Nebude voda ani potraviny, Česko se mění v poušť a bude to určitě horší, máme už jen…
Američan Babiš: Předseda vlády láká voliče k evropským volbám trumpovským marketingem

Petr PešekVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější