Britský hotel zrušil rezervaci bezdomovcům. Lidé se jim složili na štědrovečerní nocleh | Reflex.cz
nahoru

Britský hotel zrušil rezervaci bezdomovcům. Lidé se jim složili na štědrovečerní nocleh

Johana Kudrnová19. prosince 2018 • 09:40
Hotel zrušil bezdomovcům rezervaci bez udání důvodu
Hotel zrušil bezdomovcům rezervaci bez udání důvodu
• foto: 
Flickr

Podle výzkumu neziskové organizace Crisis stráví Vánoce na ulici až 24 000 Britů. Zimní měsíce přečkávají v autech, nočních autobusech, provizorních přístřešcích, stanech a opuštěných vlacích. Číslo šestkrát převyšuje statistiky udávané státem. Ty mluví o necelých 5 000 lidí bez domova. Ulehčit jim v těžké životní situaci se snaží mnoho organizací i jednotlivců. Sbírka na zaplacení hotelových pokojů v období Vánoc organizace Raise the Roof však narazila na nečekaný problém.

Hotel Britannia Royal v městě Hull, který je součástí třiapadesátičlenného hotelového řetězce a celkově v zemi disponuje asi deseti tisíci lůžky, bez udání důvodu zrušil rezervaci noclehu pro 28 bezdomovců. Přespání ve dvoulůžkových pokojích lidem chtěla zaplatit organizace Raise the Roof (Vztyčte střechu).

Poté, co zakladatel Raise the Roof Carl Simpson hotelu zaplatil požadovanou částku, mu zavolal manažer hotelu s tím, že rezervace je zrušena. Důvod odmítl udat. Simpson odhaduje, že se za necitlivým rozhodnutím skrývají v britské společnosti široce rozšířené předsudky a strach z bezdomovců.

Příběh vzbudil ve městě i v celé zemi pozdvižení. Na řetězec Britannia Royal se snesla ostrá kritika, přičemž mnozí rozhořčení nyní vyzývají k bojkotu hotelového řetězce. Nezůstalo však jen u lamentování. Hotel Doubletree Hilton nabídl 28 bezdomovcům kromě ubytování 24. a 25. prosince také snídaně a štědrovečerní večeři.

Nezvěte si domů na Vánoce zloděje! Tomuto chování se o svátcích raději vyhněte

Vánoce v tělocvičně

Štědrá je také finanční a materiální podpora směřující k bezdomovcům v jiných částech země. Příkladem jde například bývalý fotbalista Curtis Woodhouse, který o Vánocích poskytne útočiště bezdomovcům ve své tělocvičně ve městě Driffield. Poté, co svůj záměr zveřejnil na internetu, se mu ozvaly stovky lidí, kteří o pomoc projevily zájem.

Kromě potřebných nicméně Curtis dostal také nabídky od lidí ochotných, jakkoliv pomoct. Reakce podle jeho slov obnovila jeho víru v humanitu. Palčivý problém lidí bez domova však bohužel krátkodobá pomoc o Vánocích neřeší. Neziskové organizace a dobrovolníci nemohou zcela suplovat roli státu, který po roce 2008 brutálně seškrtal sociální výdaje. Výsledkem je mimo jiné strmě narůstající počet Britů bez domova.

Nejlepší vánoční reklamy roku 2018: Drahé kampaně poráží video za 50 liber, které…
Vánoce jsou tady! Podívejte se na nejkrásnější londýnské výlohy obchodů
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější