nahoru

Lanovka na Petřín jezdí s přestávkami už více než století

Jan Studnička 15. srpna 2022 • 11:10
Video se připravuje ...
Nejlidnatější letní destinace v Praze - Lanovka na Petřín
• video: 
Reflex.cz

Pravda, nebyla to vždycky tahle lanovka a nejezdila celou dobu. Do cesty se jí stavěla rekonstrukce, sesuvy půdy i válka…  Jedno je ale pořád stejné: Všichni chceme v létě na Petřín a nikdo z nás nechce pěšky.

První vláček vyrazil po kolejích nahoru už v červenci 1891. Tenkrát ještě na systém vodní převahy. Jenže tenhle mechanismus byl extrémně složitý a nákladný, a když začala jít Velká válka pro monarchii od desíti k pěti, provoz se vypnul. Obnovena byla lanovka až začátkem třicátých let, tentokrát už se drandilo na elektřinu. A tenhle vláček jezdil dalších třicet let, dokud ho nedostal sesuv půdy.

Současná lanovka jezdí od pětaosmdesátého roku a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace u nás. Loni v roce 2021 byla dokonce tou vůbec nejoblíbenější, navštívilo ji přes milion lidí. A tím taky sesadila z první pozice dlouho neotřesitelný Pražský hrad. Takže jsme se rozhodli tam rozjet a udělat dobrý skutek. Koukněte na video.

Jan Studnička
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.