nahoru

Faktory ovlivňující cenu nemovitosti, o kterých laik nemá ani tušení

Prezentace klienta 17. ledna 2022 • 00:00
Realitní makléř Josef Mrňous
Realitní makléř Josef Mrňous
• foto: 
Next Reality Expert

Chystáte se prodat či naopak koupit nemovitost a kladete si otázku, kam se může vyšplhat její cena? Zkušený realitní makléř Josef Mrňous vás seznámí s rozhodujícími faktory, ať už s těmi známými, tak i s těmi, které překvapí. 

Cenu nemovitosti, kromě stavu z hlediska rekonstrukce a zachovalosti, ovlivňují na první pohled zjevné faktory: atraktivnost prostředí a dopravní dostupnost. Svoji roli hrají také negativní faktory v okolí nemovitosti jako je například rušná komunikace, dálnice, železniční trať nebo výrobní a komerční stavby. Naopak pozitivně může cenu nemovitosti ovlivnit občanská vybavenost - obchody, služby, škola, školka, zdravotnické zařízení, prostory pro kulturu, sport, rekreaci apod. Platí přitom přímá úměra. Převládají-li pozitiva, bude prodejní cena vyšší. Pokud převažují negativa, bude prodejní cena nižší. To jsou zjevné okolnosti, které si každý umí vyhodnotit.

Co byste možná nečekali

Jsou také faktory, o kterých laik netuší a mohou tržní cenu nemovitosti směrem nahoru i dolů výrazně ovlivnit. U bytu jedním z nich může být jeho situování z hlediska polohy ve vchodu.  Cena bytu v přízemí bude určitě nižší, než cena srovnatelného bytu ve stejném vchodu ve vyšším patře. Při rozhodování o koupi bytu nesmíme zapomínat na to, jak si stojí Společenství vlastníků jednotek nebo Bytové družstvo, jestli čerpá úvěr a popřípadě v jaké výši, měsíční splátky. Zajímat bychom se měli také o to, kolik se platí do fondu oprav, kolik bytů se pronajímá, jestli jsou v domě neplatiči aj. Určitě je důležité si také zjistit, jak je to s vlastnictvím pozemků, jestli se s koupí bytu nabývá i spoluvlastnický podíl na pozemcích v okolí bytového domu či nikoli.

Realitní makléř Josef Mrňous Realitní makléř Josef MrňousFoto Next Reality Expert

Pozor na věcná břemena

Tržní cenu nemovitosti negativně ovlivňují také věcná břemena, zejména věcné břemeno užívání. U rekreačních objektů se často zapomíná na umístění v zátopové oblasti. Cenu ovlivňují také regulativa v územním plánu. Před koupí nebo prodejem nemovitosti doporučuji podrobně se seznámit s územním plánem. Vliv na cenu nemovitosti má také její prezentace na realitních serverech a zkušenosti makléře při prohlídkách. Proto doporučuji vybrat si při prodeji nemovitosti profesionála, který dokáže vyzdvihnout pozitiva a upozadit negativa.

Načasování jako polovina úspěchu

Dalším faktorem, o kterém laik netuší, je načasování inzerce. Zejména u rekreačních objektů je důležité začít s inzercí na jaře. Stejný objekt nabízený na jaře se prodá za vyšší cenu, než když začnu s inzercí na podzim. Cenu nemovitostí ovlivňuje i situace ve společnosti. Poptávka po nemovitostech v době covidové stoupá, tím pádem se zvyšuje i jejich tržní cena. Zcela jistě existuje řada dalších faktorů, o kterých laik netuší, a na které může zkušený makléř při prodeji upozornit. V tom je nezastupitelná role makléře profesionála. Správná volba makléře ušetří prodávajícímu čas, energii, zbaví ho starostí, a hlavně prodá nemovitost za vyšší cenu, než kdyby ji prodával sám.

Dr. Josef Mrňous

www.josefmrnous.cz