Senátní volby | Senát přijde každého občana Česka na pět korun měsíčně. Ostuda páchaná prezidentem vyjde mnohem dráž | Reflex.cz
nahoru

Senát přijde každého občana Česka na pět korun měsíčně. Ostuda páchaná prezidentem vyjde mnohem dráž

Jiří Štefek16. října 2018 • 12:51
Prezident Miloš Zema
Prezident Miloš Zema
• foto: 
ČTK

Prezident Miloš Zeman nemá rád Senát. Už dlouho. Jeho členové mu totiž většinově nejdou na ruku, oponují mu a kritizují jej. To hlava státu, přesvědčená o svém patentu na moudrost všeho světa, špatně snáší a soustavně vymýšlí, jak tuto instituci eliminovat či přímo zničit. Aktuálně přišel s návrhem, že by Poslanecká sněmovna při schvalování státního rozpočtu mohla Senátu seškrtávat peníze na jeho provoz.

Prezidentovo vyjádření, o které se podělil s posluchači Českého rozhlasu, přišlo jen dva dny poté, co voliči tuzemští voliči výrazně obměnili Senát, v němž nyní drtivě dominuje pravicová opozice. To pro prezidentova chráněnce Andreje Babiše a jeho levicovou vládu drženou při životě komunisty  bude do budoucna znamenat větší problémy při schvalování některých zákonů.

A co více, na některé své vysněné návrhy změn Ústavy zavádějící jednokolový systém volby do Senátu či přímou volbu starostů a hejtmanů může Babiš na následující dva roky rovnou zapomenout. V Senátu mu nic takového, navíc s potřebou třípětinovou většinou a bez možnosti přehlasování ve sněmovně, neprojde. A vzhledem k tomu, že si některé tyto změny přál i prezident, musel si Zeman najít důvod, jak svůj útok na Senát zdůvodnit.

Tento důvod našel prezident v nízké volební účasti a výdajích státního rozpočtu na chod Senátu. Ano, volební účast ve druhém kole senátních voleb skutečně nebyla výstavní, ale volby proběhly a 27 křesel ve Valdštejnském paláci má své (staro)nové nájemníky. Podle prezidenta prý lidé Senátem pohrdají. Nevím, z jakého výzkumu to Zeman vyčetl (pak by mne totiž zajímalo, kolik procent lidí v takovém průzkumu vyjádřilo své pohrdání nad výkonem jeho prezidentského mandátu), ale na druhou stranu všichni vědí, že svůj nezájem jít volit vyjádřil premiér Andrej Babiš. Jeho hnutí pak volby projelo na plné čáře a poněkud se otřáslo ve svých základech. Přitom Babiš jako jeden z nejvyšších ústavních činitelů měl jít příkladem a tedy i zamířit k volebním urnám.

Bitva u Lipska: Nejkrvavější střet napoleonských válek. Napoleon tam dostal na frak a…

Zeman by si měl zamést před vlastním prahem

Miloš Zeman se svými slovy otřel i o rozpočet Senátu a doporučil ho poslancům seškrtat. Pokud se ale podíváme na návrh státního rozpočtu na letošní rok, najdeme v něm informaci, že na jeho provoz a platy senátorů je v něm vyčleněno celkem 600,68 milionu korun. Když to vydělíme počtem obyvatel Česka, vyjde nám, že chod Senátu jakožto pojistky demokracie vyjde každého Čecha ani ne 60 korun ročně, tedy necelou pětikorunu měsíčně. To jsou dva rohlíky v obchodě.

Jde tedy o zanedbatelnou sumu. Lidé zde navíc mají jistotu, že zdejší politické prostředí a demokracie jako taková nebude trpět razantními výkyvy a nebudou se tu schvalovat účelové zákony měnící pravidla politické hry.

Dříve, než se pustí Miloš Zeman do kritiky Senátu, mě by si nejprve zamést před vlastním prahem a ve svém nejbližší okolí. Svými mnohými kroky už způsobil řadu věcí, kvůli kterým se na nás za hranicemi koukají skrz prsty nebo s úšklebkem a jeho některé ekonomické snahy či fantazie přinesly více škody než užitku. Vedle toho je pětikoruna měsíčně na chod Senátu úplné nic. A to je potřeba prezidentovi, který si například před každou návštěvou krajů zjišťuje, zde mu ji místní rozpočet zaplatí, neustále připomínat.

Kdy letos skončí letní čas? Podívejte se >>>

Trapné snímky, které neměl nikdo vidět. Prohlédněte si fotky zakázané samotným Hitlerem
Miloš Zeman udělí státní vyznamenání Jaromíru Soukupovi za mimořádný přínos pro moderování
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější