Bitva národů: Jak Napoleon dostal v říjnu 1813 na frak a musel na Elbu | Reflex.cz
nahoru

Bitva u Lipska: Nejkrvavější střet napoleonských válek. Napoleon tam dostal na frak a musel na Elbu

Jaroslav Šajtar16. října 2018 • 07:20
Bitva národů u Lipska. Rusko, Prusko, Rakousko a Velká Británie porazily Napoleonovy armády
Bitva národů u Lipska. Rusko, Prusko, Rakousko a Velká Británie porazily Napoleonovy armády
• foto: 
Profimedia

Došlo k ní ve dnech 16.–19. října 1813. Před 105 lety vznikl na počest této významné události monumentální Památník bitvy národů. Bitva u Lipska vešla do historie nejen jako největší a nejkrvavější střetnutí dlouholetých napoleonských válek, ale počtem účastníků ji překonala až bitva u Mukdenu roku 1905 během rusko-japonské války.

Již první den stálo proti 177 500 francouzským vojákům se 700 děly 257 000 vojáků šesté koalice s 916 děly pod vrchním velením rakouského polního maršála knížete Schwarzenberga.

Třetího dne tyto síly navzdory těžkým ztrátám vzrostly na 203 133 vojáků a 738 děl na straně Napoleona a na 361 942 vojáků se 1456 děly u spojenců.

Přeběhlíci

Večer prvního dne gigantické srážky zvolil francouzský císař ústup, k němuž ho kromě nepříznivé situace na bojišti přiměla i zrada bavorského generála Wredeho, jenž se svým vojskem přešel k Rakušanům.

Spojenecký plán pro 18. říjen vypracoval Schwarzenbergův náčelník štábu generál Radecký. Počítal se soustředným úderem šesti kolon. Zpočátku přálo štěstí Francouzům, ale nástup Bernadottovy Severní armády uzavřel obkličovací kruh. Tehdy 5400 Sasů a 700 Württemberčanů s 38 děly přeběhlo k nepříteli.

Ústup nařízený Napoleonem 19. října ve dvě hodiny ráno zprvu probíhal spořádaně, po poledni však vybuchly nálože pod jediným mostem přes řeku Halštrov a většina zadního voje zůstala odříznuta. Při pokusu přeplavat řeku zahynul velitel VIII. sboru, polský kníže Poniatowski, den předtím povýšený Bonapartem na maršála Francie.

V říjnu 1973 byl Izrael na pokraji zániku. Nakonec vybojoval válku soudného dne, zvanou…

Ztráty

Bitva národů stála Francouze a jejich německé spojence podle rakouského vojenského statistika s belgickými předky Gastona Bodarta 38 000 padlých a raněných (z toho 397 důstojníků padlých a 2456 raněných; ztráty mužstva jsou známy jen přibližně), 15 000 zajatých (dalších 15 000 padlo do zajetí v lipských nemocnicích) a 6100 německých dezertérů. Materiální ztráty činily 325 děl.

Bitva u LipskaBitva u LipskaFoto wikipedia.org

Ztráty spojenců jsou spočítány přesněji: 53 774 padlých, raněných a nezvěstných včetně 1792 důstojníků, z toho Rusové 22 605, Prusové 16 033, Rakušané 14 958 a Švédové 178 vojáků.

V žádné z četných bitev napoleonských válek nepadlo tolik generálů jako u Lipska, kde jich položilo život celkem čtyřiadvacet: osm ruských (generálporučíci Něverovskij a Schäwitsch, generálmajoři Hüne, hrabě Kudašov, Lindfors, Manteuffel, Reuven, Schmidt; pozorní čtenáři zajisté zaznamenají převažující podíl padlých generálů německého původu) a rakouský generálmajor Giffing na straně spojenců a patnáct francouzských: vedle výše zmíněného polského maršála Józefa Poniatowského v Napoleonových službách ještě divizní generálové Aubry, Delmas, Friederichs, Rochambeau a Vial a brigádní generálové Bachelet d’Amville, Boyer, Camus de Richemont, baron Cochoru, Couloumy, Ferrière, Pelletier de Montmarie a Poláci Estko a Kwaśniewski. Tím bitva národů překonala dokonce i Borodino, přezdívané „bitva generálů“.

Naopleon byl po této bitvě přinucen rezignovat a poslán do vyhnanství na ostrov Elba.

Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora.…
Měli jsme se v září 1938 bránit? Československo bylo tehdy zbrojařskou velmocí

Jaroslav ŠajtarMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější