nahoru

Reflex č. 27

PAVEL TANĚV8. července 2003 • 06:59

Řeku Berounku čeká pravděpodobně bagrování. Veronika Bednářová si povídala s Janem Budařem z Nudy v Brně. Jiří X. Doležal navštívil čističku odpadních vod a má pro Vás neuvěřitelná zjištění. Causa Jiřího Černého - tentokrát Václav Talich. Dalším, kdo se nám vyznal v sérii výpovědí Retro, je Ludvík Vacuík.

Zde najdete kompletní obsah čísla 27 s články k přečtení.


Po kliknutí se obsah čísla otevře v novém okně. Celý časopis je samozřejmě přístupný také z archívu tištěného Reflexu v hlavním menu.
Foto
Foto
V řece Berounce se nejspíš bude masívně bagrovat. Po loňských povodních se něco podobného zdá být tou nejlepší prevencí a navíc na to stát dává peníze, což je pro starosty v regionu něco jako padání many z nebes. Že tenhle krok nemá na povodně sebemenší vliv a navíc se poškodí biotop, jenž se právě po loňské katastrofě vrátil k přirozenějšímu stavu, zajímá jen „bláznivé“ ochranáře. Více Tomáš Feřtek.

Foto
Herec, scenárista a hudební skladatel Jan Budař dospíval v moravské metropoli a na filmu Nuda v Brně, který momentálně běží v kinech, je to v pozitivním smyslu znát. Je také velký mystifikátor a roztrušuje o sobě například, že je vyučen v oboru kvasný chemik. Jestli to potřebuje k dobrým hereckým výkonům, jaké například podává v Hamletovi v Národním divadle, jen houšť a větší kapky. Rozhovor s ním udělala Veronika Benářová.

Foto
Čistička odpadních vod v Praze-Bubenči nemá na starosti jen to, co z nás vyjde jako výsledek trávicího procesu. Musí si kupříkladu poradit i s platebními kartami. Budete svědky toho, co všechno se musí stát, než vrátí řece vodu, kterou si od ní za účelem očisty metropole vypůjčila – reportáž Jiřího X. Doležala.


Foto
Causa Jiřího Černého - otec české dirigentské školy, učitel Mravinského, Mackerrase, Krombholce, Slováka a dalších, pocházel z kantorské rodiny. To bylo příčinou, proč se Václav Talich vždy vracel domů a odolával nabídkám z ciziny k dlouhodobému působení. Po druhé světové válce byl obviněn z kolaborace, a byť byl brzy očištěn, byl tím závěr jeho kariéry těžce poznamenán.

Foto
Léta 1948 – 1968 pěkně zašmodrchala životy generace, která se v poválečné euforii a díky mládí přidala ke KSČ, která ale brzy začala místo vedoucí úlohy strany upřednostňovat rozum. Spisovatel Ludvík Vaculík líčí tzv. obrodný proces právě na těchto svých životních peripetiích.

PAVEL TANĚV


Kurzy měn
25,820
22,400
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější