nahoru

Vystrašiť mutací a napíchat! Poslechněte si dramatizaci nahrávky, která ukazuje, jak Babiš řídí pandemii

Markéta Dobiášová 1. října 2021 • 15:00
Video se připravuje ...
Babiš křičí na úředníky, jak mají postupovat v pandemii. Dramatizace tajné nahrávky z jednání premiéra dokazuje, kdo a jak v Česku řídí pandemii
• video: 
reflex.cz

Časopis Reflex získal unikátní neveřejnou nahrávku, na které Andrej Babiš úkoluje šéfa ÚZISu Ladislava Duška, hlavní hygieničku Pavlou Svrčinovou a 14 šéfů krajských hygienických stanic. Ta dokazuje, že celou dobu řídí pandemii sám premiér, nabádá úředníky k tomu, aby obcházeli právo i ústavu a strašili lidi. Originál nahrávky máme v redakci, ale nemůžeme jej zveřejnit kvůli ochraně informačních zdrojů. Nabízíme vám proto dramatizaci, kdy čtou herci doslovný přepis Babišova jednání. Podívejte se na něj ve videu v úvodu článku.

Zasedání se konalo v červnu. Schůzi má řídit Svrčinová, ale Babiš jí po svém příchodu téměř nedává prostor. „Jste očkovaná?“ uvítá se premiér nejdříve s hlavní hygieničkou. „Ano, jsem plně!“ ubezpečuje Babiše Pavla Svrčinová. „Tak já si to sundám,“ dodává a usazuje se vedle ní. Svou one-man-show startuje tím, že vytahuje anonymní dopis, skrze který apeluje na omezování života v Česku a nařizuje úředníkům připravovat ministerská nařízení, která následně Nejvyšší správní soud smete jako nezákonná.

Všichni přítomní v nahrávce potvrzují, že v červnu už byla v Česku naplno tzv. indická mutace (delta) a tzv. britská mutace (alfa) už zcela vytlačila typ koronaviru z první vlny. Premiér se v nahrávce odvolává na Izrael a Srbsko a apeluje, aby úředníci Čechy prostě napíchali. A když to nezabere, tak je budou muset všichni společně vystrašit. A to buď přímo na tiskových konferencích skrze média, nebo přes Babišův pořad Čau, lidi.

Při konfrontaci premiéra Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na tiskové konferenci 16. září byl Reflex a jeho reportérka Markéta Dobiášová veřejně nařčeni ze lži. Premiér si dokonce veřejně žádal potrestání svědků, jejichž výpovědi se Reflexu podařilo v rámci investigace získat. Podle informací redakce probíhá na příkaz premiéra Andreje Babiše v současné době vyšetřování na ministerstvu zdravotnictví. Má zjistit, kdo za úniky informací z ministerstva stojí, “viník” má být přísně potrestán. Kvůli ochraně informačních zdrojů proto Reflex nemůže nahrávku zveřejnit jinak, než jejím doslovným přepisem.

Ve spolupráci s režiséry Lubošem Balákem, Tomášem Svobodou, dramaturgy Simonou Petrů a Ondřejem Formánkem nyní nahrávka získává jevištní podobu. Její část se objeví v inscenaci Slunce, seno a Čau lidi. Tu můžete sledovat v sobotu 2. října v 17:30 a v neděli 3. října 15:00 v kavárně Divadla ABC. V roli Andreje Babiše exceluje Tomáš Měcháček. Vedle něj sedí herec Samuel Toman, který ztvárňuje Vladimíra Valentu, ředitele Liberecké hygienické stanice. Ve dvojroli hlavní hygieničky Pavly Svrčinové a zároveň i ředitelky Hygienické stanice hl. m. Prahy Zdeňky Jágrové se představuje Pavla Matějíčková a herec Jiří Štrébl se vžil do role Ladislava Duška, ředitele ÚZIS.

Markéta DobiášováPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.