Video placeholde

Epidemiolog Maďar: Obdivuji ministra Vojtěcha, Babiš na nás mediálně tlačil, chodí nám udání na číšníky bez roušek

Je to velké vítězství, říká o boji Česka s koronavirem epidemiolog a šéf epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. S koronavirem ale budeme muset dál žít, jak to bude vypadat, můžeme vidět teď na Karvinsku. V dalších měsících a možná i letech se bude nárazově znovu zavírat a zakazovat, žádná země přitom nebude úplně bezpečná. Lidé přitom teď během prvních dní po uvolnění opatření posílají fotky a stížnosti, třeba na číšníky bez roušek.

Roušky se vrátí, možná i povinně, říká Maďar. Mluví zejména o podzimu, kdy se velmi pravděpodobně další vlna epidemie koronaviru spojí s chřipkou. Situace by se ale mohla zhoršit daleko dřív, už v červnu. Maďar doufá, že celorepubliková opatření už nebudou potřeba, bude se reagovat lokálně a cíleně. Znovu se tak možná budou zavírat restaurace a omezovat shromažďování osob, může se omezovat i fungování škol. Lidé i firmy by se tak měli připravit.

Maďar obdivuje ministra zdravotnictví Vojtěcha a hlavně to, jak zvládá tlak a kritiku. Jeho působení chválí a ve své práci pro něj vidí smysl. Naopak kritizuje přístup premiéra Babiše, který se rozhoduje a mediálně vyjadřuje na základě rad marketingových poradců, ne expertů. Přes média na Maďara, jeho tým a ministerstvo zdravotnictví tlačí. Epidemiolog popisuje, že lidí s opatrnějším přístupem je ve vládě menšina.

Maďar upozorňuje, že nemoc můžou do Česka znovu přinést lidé ze zahraničí, jako se to stalo na začátku epidemie s Itálií, respektive Rakouskem. Žádná země nebude bezpečná, problém je přitom hlavně otevřenost cílových destinací třetím zemím. Třeba Chorvatsko se otevřelo Italům a právě nákaza přes podobné kontakty může být pro Čechy nebezpečná. Nemoc pak zatáhnou do Česka a mezi své blízké, testovat všechny přitom není reálné. Je otázka, jak se situace vyvine a jestli třeba právě Chorvatsko bude přes léto pro Čechy otevřené.

Jak budou vypadat další týdny a měsíce v Česku? Kdy se může epidemie vrátit a jaká je šance, že právě vaše oblíbená restaurace bude muset znovu zavřít? Proč je Rastislav Maďar tak spokojený s ministrem Vojtěchem? Skutečně jsme jedni z nejlepších v boji s koronavirem? A bude vůbec o prázdninách kam vycestovat?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>