nahoru

Prostor X

Ondráčka: Hamáček říká blbosti, vláda se vykašlala na pravidla a chce nákupy pokrýt, policie už by měla konat

Čestmír Strakatý 20. května 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Davidem Ondráčkou
• video: 
Prostor X

Pandemii koronaviru může vystřídat pandemie korupční, varuje ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Zatím se podle něj podařilo zabránit „velké vládní nákupní žranici“, novela zákona o veřejných zakázkách ale stále míří do sněmovny. Pod rouškou epidemie se navíc dějí zásadní věci, které ale zůstávají mimo zájem veřejnosti.

Problém novely zákona o veřejných zakázkách je podle Ondráčky v tom, že příliš rozvolní pravidla pro zadávání zakázek „z ruky“. Vlastně by tak pokračovala praxe z doby nouzového stavu, kterou Ondráčka ostře kritizuje. Vláda ale chce taky přikrýt nákupy zdravotnických pomůcek z minulých týdnů a měsíců, o kterých prý ví, že zřejmě byly protizákonné. Argumenty ministra vnitra Hamáčka odmítá, jsou to prý nepravdy a blbosti.

Policie a žalobci by měli konat, míní Ondráčka. Pochybností kolem nákupů respirátorů a roušek je podle něj dost. Mluví o podivné minulosti i napojení některých firem. Zdůrazňuje, že chápe nutnost nakupovat rychle, ale i tak má vláda povinnost chovat se s péčí řádného hospodáře. Taky upozorňuje, že peníze z finanční pomoci firmám od státu můžou skončit v daňových rájích.

Ondráčka upozorňuje, že se vláda v rámci krize snaží rozebírat stát. Pokusů bylo víc. Taky se ale odkládají zákony, podle něj kvůli lobbistickým tlakům. Jde například o změny v exekucích. Taky se vybírá nový „superúředník“, což podle Ondráčky probíhá netransparentně a vláda chce jen najít dost loajálního člověka.

Jaké jsou argumenty pro slova o hrozící korupční pandemii? Proč si David Ondráčka myslí, že by měla nákupy zdravotnických pomůcek už teď sama řešit policie? Jak je chce vláda přikrýt? A co všechno je nám kvůli koronaviru skryto?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.