Video placeholde

Ivan Bartoš: Babiš nás pomlouvá a jede linku nenávisti, vláda zneužívá nouzový stav

Chybí data pro uvolňování opatření, málo se testuje a není plán pro druhou vlnu epidemie, to je kritika vlády ze strany předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Navíc ještě nejede chytrá karanténa a nouzový stav se zneužívá, mimo jiné i pro podle Bartoše podezřelé nákupy, při kterých se mohly firmy obohatit nezákonně. Podal proto podnět NKÚ a FAÚ a na místě je prý i trestní oznámení.

Vláda chce obcházet smysl rozhodnutí soudu, říká o plánu na posílení pravomocí ministerstva zdravotnictví Bartoš. Hrozí podle něj, že by pak ministr mohl třeba zakázat veřejná shromáždění nad 50 lidí, pokud by se plánovaly demonstrace. Tvrdí, že vláda dělá záměrně pod rouškou koronavirové krize kontroverzní kroky, jako je třeba posunutí dostavby Dukovan, které teď jde špatným směrem.

Ministerstvo nakupovalo respirátory za 200násobek ceny v době, kdy ceny už byly stabilní, říká Bartoš. Jde o obchody za miliardy, které získaly firmy, které se zdravotními pomůckami nikdy neobchodovaly, a jedna z nich patří podle Bartoše sponzorovi hnutí ANO. Poslanec mluví o zneužití situace pro nezákonné obohacení.

Bartoš zdůrazňuje, že je třeba využít koronavirovou krizi k větší digitalizaci státu. Pandemie odhalila, jak špatně na tom Česko v tomto směru je. Piráti přišli s plánem, který chce teď řešit budoucnost Česka. Je v něm třeba zákon věnující se elektronickému zdravotnictví, důraz na zrychlení digitalizace státní správy nebo větší investice do zelených technologií.

Co chtějí Piráti navrhnout a změnit v příštích letech? Jak se dohodnou s dalšími politiky na zelených zákonech, třeba o obnovitelných zdrojích? A proč je potřeba do nich investovat? A jak zneužívá vláda nouzový stav a podle čeho se rozhoduje, pokud Ivan Bartoš tvrdí, že chybí data?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>