Komiks 1602: Když Neil Gaiman píše marvelovku, lítají třísky | Reflex.cz
nahoru

Komiks 1602: Když Neil Gaiman píše marvelovku, lítají třísky

Richard Klíčník20. dubna 2019 • 15:30
Komiks 1602: Když Neil Gaiman píše marvelovku, lítají třísky
foto: Archiv nakladatelství Crew

Neil Gaiman a svět Marvelu. Spojení, které není obvyklé; spisovatelský mág se spíš drží svého Sandmana. Ale došlo k tomu, a dokonce více než jednou. Ovšem nejslavnější Gaimanův zářez v tomto světě se jmenuje 1602 a česky právě vyšel podruhé, tentokrát u nakladatelství Crew. Netradiční, snivý a zábavný. 

Poprvé se dostáváme do situace, kdy komiks zařazený do knižní řady Ultimátní komiksový komplet vychází znovu. Původní vydání bylo k dispozici pár týdnů v trafikách v roce 2014 a od té doby jej fanoušci musejí shánět pod rukou a za krvavé peníze. Teď mají tedy příležitost. Původní novinostánkové vydání sice stálo 219 Kč a to nové je za 589 Kč, ale to je stále míň, než za kolik seženete to první na Aukru.

Thorgal to zase dokázal! Dítě z hvězd opět obelstilo osud
RICHARD KLÍČNÍK 5. února 2019 • 20:54

Thorgal to zase dokázal! Dítě z hvězd opět obelstilo osud

Obstojný poprask

Kvalitou zpracování je to nové také o poznání lepší, i když by fanoušek asi čekal, že oproti prvnímu vydání opraví nakladatel dvě chyby v sazbě – nu což, ne vždy se zadaří. Ale teď už k samotnému příběhu, který Gaimanovi vyšel v osmi sešitech od listopadu 2003 do června 2004 – a kterým vzbudil obstojný poprask.

Představte si, že existuje nekonečné množství paralelních Zemí (podle vědců skutečně existuje, v tomhle jsou komiksy napřed). Na každé z nich dojde jednou na čas zázraků (Marvels) a příchod superhrdinů. Většinou je to ale o dost později než v roce 1602. Ovšem tento svět se musí potýkat s tím, že se superhrdinové objevili.

SHAZAM! vykřikl. A na pláštěnkáře v pitkáčích zaútočil pan Mozek
RICHARD KLÍČNÍK 11. dubna 2019 • 21:13

SHAZAM! vykřikl. A na pláštěnkáře v pitkáčích zaútočil pan Mozek

Blonďatý Indián a nepřirozené počasí

Jsou tu prakticky všechna velká jména – Nick Fury, Carlos Javier, Dr. Strange, Richard Reeds a mnozí další s lehkými odchylkami ve jménech a vzezření. Královna Alžběta je stará a Otto von Doom, zvaný Krásný, jí usiluje o život. Z kolonií přijíždí dívka v doprovodu prapodivného blonďatého Indiána a na celé zemi vládne nepřirozené počasí, které podle mnohých předznamenává konec svět.

Inkvizice pod vedením Magneta upaluje ďáblovo mutantské plémě a Fury se snaží zachránit královnu, aby na trůn neusedl Jakub Skotský, který zázrakům rozhodně nepřeje. A celé to kreslí Andy Kubert, měkce, neakčně, výpravně až snivě. Podstatné jsou i sugestivní rytinové obálky Scotta McKowena, které působily na pultech více než nemarvelovsky. Gaiman to zase dokázal.

Hellboy má 25 let a chystá se další obří Conan
RICHARD KLÍČNÍK 4. dubna 2019 • 10:45

Hellboy má 25 let a chystá se další obří Conan

Asi třicet hlavních hrdinů

Zajímavý je i jeho doslov, kde popisuje, jak to bylo. Tehdejší šéf Marvelu ho ulovil v hotelu a nutně od něj chtěl a potřeboval komiks. Ono se na něco takového špatně říká ne a Gaiman to naštěstí také nesvedl. Stěžuje si na svůj nápad mít v knize asi třicet hlavních hrdinů – skutečně to, nač je obvykle potřeba cca desíti komiksových řad, zvládl Neil nakonec vměstnat do jedné nabité knihy.

Stvořil svůj svět v cizích kulisách, překoval ho tak, aby bavil jeho samotného. Ctil základní pravidla, ale v zásadě na ně také dost okatě kašlal, což tehdy rozlítilo celé hordy ortodoxních komiksových fanoušků s pejzy ze Spider-Manových vláken. Jenže dnes, o patnáct let později, je z tohoto komiksu klasika. Nemít ho v knihovničce je pro opravdového fanouška v zásadě nemožné, a tak je jen dobře, že po pěti letech dostali možnost i ti, kteří to tehdy v trafice nestihli.

Kotletův Hustej nářez, jak ho asi nikdo nečekal
RICHARD KLÍČNÍK 22. března 2019 • 11:50

Kotletův Hustej nářez, jak ho asi nikdo nečekal

Co je 60 liber za kus proti Věčným?

P. S.: Vertigo právě vydalo třetí Sandmanovský omnibus, který obsahuje komiksy věnované Sandmanově sestře Smrti, Věčné noci, Předehru a pár dalších kousků. Spolu s ním dotiskli i první dvě knihy z roku 2013. Rozhodně je to nejhezčí vydání, jaké kdy Sandman měl, takže pokud patříte ke gaimanofilům, rozbijte prasátka a vzhůru na Amazon! Co je 60 liber za kus proti Věčným?

Drogy, zlato, vraždy… Babylon Berlín v komiksu je taky dobrá jízda
RICHARD KLÍČNÍK 7. března 2019 • 12:56

Drogy, zlato, vraždy… Babylon Berlín v komiksu je taky dobrá jízda

10 nejpodivnějších kanadských zákonů: Pozor na výšku sněhuláka i vody ve vaně. A v…
 

 

Richard KlíčníkVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější