Komiks 1602: Když Neil Gaiman píše marvelovku, lítají třísky | Reflex.cz
nahoru

Komiks 1602: Když Neil Gaiman píše marvelovku, lítají třísky

Richard Klíčník20. dubna 2019 • 15:30
Komiks 1602: Když Neil Gaiman píše marvelovku, lítají třísky
foto: Archiv nakladatelství Crew

Neil Gaiman a svět Marvelu. Spojení, které není obvyklé; spisovatelský mág se spíš drží svého Sandmana. Ale došlo k tomu, a dokonce více než jednou. Ovšem nejslavnější Gaimanův zářez v tomto světě se jmenuje 1602 a česky právě vyšel podruhé, tentokrát u nakladatelství Crew. Netradiční, snivý a zábavný. 

Poprvé se dostáváme do situace, kdy komiks zařazený do knižní řady Ultimátní komiksový komplet vychází znovu. Původní vydání bylo k dispozici pár týdnů v trafikách v roce 2014 a od té doby jej fanoušci musejí shánět pod rukou a za krvavé peníze. Teď mají tedy příležitost. Původní novinostánkové vydání sice stálo 219 Kč a to nové je za 589 Kč, ale to je stále míň, než za kolik seženete to první na Aukru.

Thorgal to zase dokázal! Dítě z hvězd opět obelstilo osud
RICHARD KLÍČNÍK 5. února 2019 • 20:54

Thorgal to zase dokázal! Dítě z hvězd opět obelstilo osud

Obstojný poprask

Kvalitou zpracování je to nové také o poznání lepší, i když by fanoušek asi čekal, že oproti prvnímu vydání opraví nakladatel dvě chyby v sazbě – nu což, ne vždy se zadaří. Ale teď už k samotnému příběhu, který Gaimanovi vyšel v osmi sešitech od listopadu 2003 do června 2004 – a kterým vzbudil obstojný poprask.

Představte si, že existuje nekonečné množství paralelních Zemí (podle vědců skutečně existuje, v tomhle jsou komiksy napřed). Na každé z nich dojde jednou na čas zázraků (Marvels) a příchod superhrdinů. Většinou je to ale o dost později než v roce 1602. Ovšem tento svět se musí potýkat s tím, že se superhrdinové objevili.

SHAZAM! vykřikl. A na pláštěnkáře v pitkáčích zaútočil pan Mozek
RICHARD KLÍČNÍK 11. dubna 2019 • 21:13

SHAZAM! vykřikl. A na pláštěnkáře v pitkáčích zaútočil pan Mozek

Blonďatý Indián a nepřirozené počasí

Jsou tu prakticky všechna velká jména – Nick Fury, Carlos Javier, Dr. Strange, Richard Reeds a mnozí další s lehkými odchylkami ve jménech a vzezření. Královna Alžběta je stará a Otto von Doom, zvaný Krásný, jí usiluje o život. Z kolonií přijíždí dívka v doprovodu prapodivného blonďatého Indiána a na celé zemi vládne nepřirozené počasí, které podle mnohých předznamenává konec svět.

Inkvizice pod vedením Magneta upaluje ďáblovo mutantské plémě a Fury se snaží zachránit královnu, aby na trůn neusedl Jakub Skotský, který zázrakům rozhodně nepřeje. A celé to kreslí Andy Kubert, měkce, neakčně, výpravně až snivě. Podstatné jsou i sugestivní rytinové obálky Scotta McKowena, které působily na pultech více než nemarvelovsky. Gaiman to zase dokázal.

Hellboy má 25 let a chystá se další obří Conan
RICHARD KLÍČNÍK 4. dubna 2019 • 10:45

Hellboy má 25 let a chystá se další obří Conan

Asi třicet hlavních hrdinů

Zajímavý je i jeho doslov, kde popisuje, jak to bylo. Tehdejší šéf Marvelu ho ulovil v hotelu a nutně od něj chtěl a potřeboval komiks. Ono se na něco takového špatně říká ne a Gaiman to naštěstí také nesvedl. Stěžuje si na svůj nápad mít v knize asi třicet hlavních hrdinů – skutečně to, nač je obvykle potřeba cca desíti komiksových řad, zvládl Neil nakonec vměstnat do jedné nabité knihy.

Stvořil svůj svět v cizích kulisách, překoval ho tak, aby bavil jeho samotného. Ctil základní pravidla, ale v zásadě na ně také dost okatě kašlal, což tehdy rozlítilo celé hordy ortodoxních komiksových fanoušků s pejzy ze Spider-Manových vláken. Jenže dnes, o patnáct let později, je z tohoto komiksu klasika. Nemít ho v knihovničce je pro opravdového fanouška v zásadě nemožné, a tak je jen dobře, že po pěti letech dostali možnost i ti, kteří to tehdy v trafice nestihli.

Kotletův Hustej nářez, jak ho asi nikdo nečekal
RICHARD KLÍČNÍK 22. března 2019 • 11:50

Kotletův Hustej nářez, jak ho asi nikdo nečekal

Co je 60 liber za kus proti Věčným?

P. S.: Vertigo právě vydalo třetí Sandmanovský omnibus, který obsahuje komiksy věnované Sandmanově sestře Smrti, Věčné noci, Předehru a pár dalších kousků. Spolu s ním dotiskli i první dvě knihy z roku 2013. Rozhodně je to nejhezčí vydání, jaké kdy Sandman měl, takže pokud patříte ke gaimanofilům, rozbijte prasátka a vzhůru na Amazon! Co je 60 liber za kus proti Věčným?

Drogy, zlato, vraždy… Babylon Berlín v komiksu je taky dobrá jízda
RICHARD KLÍČNÍK 7. března 2019 • 12:56

Drogy, zlato, vraždy… Babylon Berlín v komiksu je taky dobrá jízda

10 nejpodivnějších kanadských zákonů: Pozor na výšku sněhuláka i vody ve vaně. A v…
 

 

Richard KlíčníkMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější