Thorgal to zase dokázal! Dítě z hvězd opět obelstilo osud | Reflex.cz
nahoru

Thorgal to zase dokázal! Dítě z hvězd opět obelstilo osud

Richard Klíčník9. února 2019 • 17:45
Thorgal to zase dokázal! Dítě z hvězd opět obelstilo osud
foto: Archiv nakladatelství Albatros

Thorgal je jedna z těch opravdu slavných komiksových francouzských řad. Vychází už od roku 1977 a odehrává se ve vikingských časech. Thorgal je bohy vyvolený chlapec a později muž, kterému osud přichystal samá hrůzná překvapení. A to ani sami autoři netušili, co jej potká v České republice, kde se proti němu spikli snad všichni ledoví obři.

Od hrůzného perexu k té nejlepší zprávě. Právě vyšlo hned pět alb Thorgala v jediné knize! Skutečné vítězství ducha nad hmotou přineslo nejen skvělou porci čtení, ale také ucelený příběh Neviditelná pevnost. Vypráví o tom, jak Thorgala pálilo dobré bydlo a vydal se do světa, aby se vzepřel osudu, jejž mu určili bohové. Své jméno vymaže z božího plánu a přijde o minulost a o paměť.

Chudák srdcerváč Thorgal. Ani od roku 1990 ho nemáme komplet
RICHARD KLÍČNÍK 8. září 2017 • 14:45

Chudák srdcerváč Thorgal. Ani od roku 1990 ho nemáme komplet

Šajgan Nemilosrdný, postrach moří

Tak se z něj stane Šajgan Nemilosrdný, postrach moří, který se svou proradnou družkou terorizuje celý sever a nikdo si před ním nemůže být jistý. Scenárista Jean van Hamme ale dobře ví, že nepíše krvák, a tak ukrutnosti vynechal. Tři roky zmizí a my se ocitáme až ve chvíli, kdy Thorgalovi, pardon, Šajganovi, začíná docházet, že udělal nějakou chybu… Ale co to jenom mohlo být?

Thorgal. To je barbar Conan coby květinové dítě. Bojovník z drsných časů, který se umí mečem ohánět, ale nemá rád zbytečné zabíjení. Na to je příliš romantický (škoda, že tohle slovo ještě nikdo v jeho časech nevymyslel). Je v něm všechno. Space opera, vikingové, bohové, obři, láska, zrada, násilí i nahota. Tak proč se mu u nás tak moc nedaří?!? Ale třeba je vše zažehnáno a my se konečně dočkáme běžného pokračování a dokončení celé řady.

Severský vítr je krutý, ale s Tórovým kladivem z protivníka vymlátíte to správné hygge

A v čem že je problém?

Thorgal začal česky vycházet v roce 1990, a to sedmým dílem. A pak to bylo divoké. Pokud si chcete přečíst celou historii, přečtěte si náš článek

V tuto chvíli máme tedy novou naději, že Albatros, tedy nyní již Egmont, bude vydávat Thorgala dál po logických celcích, které přinesou vždy jeden z příběhů, jež se v cyklu skrývají. Dá se předpokládat, že pokud se tento nový (a upřímně jediný možný) způsob vydávání ujme, mohli bychom se dočkat i retrospektivy a nakonec mít tohoto zásadního reka světového komiksu hezky v jedné úpravě.

Vůdcovy vodovky, nacistické dálnice a podobně: Třetí říše přitahuje pozornost i 73 let…

A stojí Neviditelná pevnost za to?

Dozajista! Polský kreslíř Grzegorz Rosiński odvádí životní výkony (taky je to první východní Evropan, který se prosadil jako kreslíř na Západě – právě díky Thorgalovi) a atmosféra středověkého příběhu s přesahy do sci-fi i fantasy prostě nemůže zestárnout. A pokud vás už Thorgal stihl nakazit někdy během předchozích devětadvaceti let, co u nás (ne)vychází, není věru co řešit!

Poslední poznámka – v zásadě se dá celá kniha číst bez znalosti předchozích osmnácti dílů. Respektive díl osmnáctý je jakýmsi prologem k právě vyšlým albům s čísly 19–23. Ano, jásání povoleno. Ale jen malé, ještě toho dost zbývá a nesmíme teď vydavatele vyplašit.

Zapomenutý kreslíř Burianovy generace se dočkal knihy
RICHARD KLÍČNÍK 22. ledna 2019 • 08:24

Zapomenutý kreslíř Burianovy generace se dočkal knihy

Čtvrt miliardy pro Freddieho. Snímek Bohemian Rhapsody se stal nejvýdělečnějším filmem…

Richard KlíčníkVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější