Proces s Adolfem Eichmannem: Spravedlnost pro kata | Reflex.cz
nahoru

Proces s Adolfem Eichmannem: Spravedlnost pro kata

Jaroslav Šajtar2. srpna 2018 • 09:00
Gideon Hausner - Spravedlnost v Jeruzalémě
Gideon Hausner - Spravedlnost v Jeruzalémě
• foto: 
Kosmas, Wikimedia

„Stojím tu dnes před vámi, soudcové Izraele, a mám vést obžalobu Adolfa Eichmanna, ale nestojím zde sám. Spolu se mnou právě zde a v tuto chvíli stojí šest miliónů žalujících. Nemohou ale vstát, ukázat prstem na muže ve skleněné kabině a zvolat: ,Žaluji.‘ Jejich popel se totiž nakupil na kopcích kolem Osvětimi a na polích kolem Treblinky a spláchly ho polské řeky, jejich hroby jsou rozptýlené po celé Evropě. Jejich krev volá, ale jejich hlasy nejsou slyšet.“

Pražské nakladatelství Paseka nedávno vydalo pozoruhodné svědectví Spravedlnost v Jeruzalémě Gideona Hausnera, muže, který žaloval hlavního architekta Endlösungu – konečného řešení židovské otázky – Adolfa Eichmanna. Těžko bychom v dějinách našli proces, jemuž by se dostalo tak široké pozornosti jako tomu jeruzalémskému. Právě při něm, 11. dubna 1961, zazněla v úvodu tohoto článku citovaná památná slova hlavního žalobce, lvovského rodáka, izraelského generálního prokurátora, pozdějšího poslance Knesetu a předsedy správní rady památníku obětí holocaustu Jad vašem, a především autora této knihy.

 

Mlýny spravedlnosti

Hausner si všímá Eichmannova vzestupu v nacistické hierarchii, podrobně se zabývá fenoménem, jenž se navždy zapsal do ponurého seznamu lidských vin a hříchů jako největší organizované, dokonce na průmyslovou úroveň povýšené vyvražďování jednoho etnika v historii, mající za následek likvidaci údajně až poloviny židovské populace starého kontinentu.

Změní se vesmír, když na něj pohlédne myš? Tak se tázal před smrtí Einstein

Ve třetí kapitole, nazvané příznačně Mlýny spravedlnosti, se autor věnuje vlastní přípravě megaprocesu, problematice obžaloby, důkazům jak obžaloby, tak i obhajoby, vynesení hrdelního trestu a zamyšlení nad celým procesem s tříletým odstupem. Neopomíjí ani reakce zahraničního tisku a osobností.

Je pozoruhodné, že Izraelci, jejichž tajná služba unesla největšího katana židovského národa z jeho zdánlivě bezpečného exilu v Argentině, se neuchýlili k jeho zavraždění, což později hojně praktikovali při pomstě za masakr svých sportovců na olympiádě v Mnichově či – ač to nikdy oficiálně nepřiznali – při likvidaci íránských atomových vědců, ale dali si záležet, aby s ním proběhl řádný proces. V tom přece tkví síla spravedlnosti, která ani v případě tak bijícím do očí, jako byl Adolf Eichmann, nesmí být zaslepená a hnaná pouze a výlučně touhou po krvi za nezměrné utrpení, jež obžalovaný, o jehož vině nepanoval na rozdíl od případů Lukáš Nečesaný či Petr Kramný sebenepatrnější stín pochybností, Židům způsobil.

Ojedinělá série fotografií Lidic: 30. léta, nacistický masakr a doba po tragédii

Pečlivá redakční práce

Přínosnou, objemnou, a hlavně silným morálním apelem nabitou Spravedlnost v Jeruzalémě přeložil Martin Pokorný. Ocenění si zaslouží rovněž pečlivá redakční práce a přehledný rejstřík. U židovských osobních jmen editoři volili vesměs přepis z hebrejštiny, u příjmení tvar odpovídající etymologickému zdroji jména, tedy například polský u polských, německý u německých apod. Píší tudíž například Efraim Hofstädter, a nikoli Ephraim Hofstädter či Hofstadter, jak uvádějí kupříkladu anglické zdroje, ani Efraim Hofšteter, což by u izraelského důstojníka odpovídalo pravidlům pro přepis z hebrejštiny. Zdůrazněme, že český úzus je nejednotný.

Osada na pahorku: Jedinečná zpráva o stavu izraelské společnosti
MAREK DOUŠA 11. července 2018 • 12:47

Osada na pahorku: Jedinečná zpráva o stavu izraelské společnosti

Teror na vlastní kůži: Film Utøya, 22. července napínavě vypráví o Breivikově útoku na…

Jaroslav ŠajtarMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější