Osada na pahorku: Jedinečná zpráva o stavu izraelské společnosti | Reflex.cz
nahoru

Osada na pahorku: Jedinečná zpráva o stavu izraelské společnosti

Marek Douša19. července 2018 • 09:00
Asaf Gavron - Osada na pahorku
Asaf Gavron - Osada na pahorku
• foto: 
Kosmas, Wikimedia

Na obálce pátého, doma i v zahraničí velmi oceňovaného románu Asafa Gavrona Osada na pahorku, který vydalo v překladu Magdalény Křížové (nominovaném letos na cenu Magnesia Litera) nakladatelství Pistorius & Olšanská, je fotografie pouště a pustiny. K ní vede prašná pěšina. Nikde ani živáčka. Krajina, jež na jednu stranu láká na cestu, na druhou stranu naznačuje, že ta cesta nebude vůbec jednoduchá. Tento dojem potvrzuje žlutá páska přes obálku informující čtenáře, že jde o vůbec „první román z prostředí izraelských osad na Západním břehu“; tedy že se děj bude odehrávat v prostředí výbušném, nepřehledném a docela bezútěšném.

O Izraeli slýcháme ve zpravodajských pořadech každou chvíli a řekl bych, že většině posluchačů, kteří se tomuto tématu nevěnují profesně a profesionálně, musejí problémy židovského státu splynout do jedné homogenní koule, která nakonec vysílá jedinou zprávu: tady je to všechno opravdu hodně složité.

Izraelský spisovatel, překladatel a rockový muzikant Asaf Gavron (*1969) tenhle pocit nijak nevyvrací, ale může čtenářům svého společenského románu mnoho věcí a jevů přiblížit a vysvětlit velmi přesným a sympaticky nezaujatým popisem života lidí, kteří tuhle oblast obývají.

Vzácný nález: Unikátní letecké fotografie Izraele, když ještě neexistoval. Podívejte se

Je ve svém vyprávění důkladný. Důkladně se seznámíme se životem v zakázané osadě, která štve Palestince, vládu, humanitární organizace, prostě všechny kromě svých obyvatel. Nahlédneme do Tel Avivu i do Ameriky, setkáme se s pestrou směsicí lidí, které máme běžně tendenci házet všechny do jednoho pytle. Ačkoli je zřejmá hlavně linie postavená na známé fabuli o dvou bratrech, z nichž každý je úplně jiný a každý představuje úplně jiný pohled na svět a úplně jiná východiska, nešetří se ani množstvím epizod a odboček doplňujících obraz, který není jenom lehce nahozen, ale stává se rozsáhlou freskou, barevnou a pestrou. Freskou, která naplňuje ambici být nejen jakousi „zprávou o stavu izraelské společnosti“, ale také literaturou, ke které se budeme vracet.

Stát Izrael vznikl v květnu 1948. Hned na začátku své existence byl blízko zániku po…

Osada na pahorku není rychlá kniha, nejsou tu sekvence, které by nedovolily při čtení přestat, zamyslet se a vrátit o pár stránek zpátky. Píše se o ní, že obsahuje „komický osten“; já jsem ji však četl s naprostou vážností a s očima doširoka otevřenýma. Vstřebával jsem všechno jako člověk, kterému se otevírá nový svět a vtipy domácích ještě tak docela nechápe. Při dalším výletě do to už možná budu mít jednodušší.

Ariel Šaron: Král Izraele, Řezník z Bejrútu i Poslední skutečný vůdce

Marek DoušaColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější