nahoru

Režisér Anderson o zahajovacím hitu Berlinale: Animák můžete natočit i na záchodě

Tereza Spáčilová18. února 2018 • 09:00
Režisér Wes Anderson na festivalu Berlinale
Režisér Wes Anderson na festivalu Berlinale
• foto: 
ipernity.com

„Vždyť tam jsou jen nějací Číňani?!” kroutil hlavou číšník, když sledoval davy novinářů valící se kolem jeho kavárny. Těmi „Číňany” byla ve skutečnosti delegace k filmu Psí ostrov, novince Wese Andersona, jež ve středu – jako první animovaný film v historii festivalu – zahájila 68. Berlinale. 

Režisér oscarového hitu Grandhotel Budapešť, odpremiérovaného před lety rovněž na berlínské přehlídce, nastoupil před média za zvuku japonských bubnů a o Japonsku mluvil v podstatě celou dobu. A to přesto, že původně paradoxně vůbec nezamýšlel umístit svůj druhý animovaný film právě do Asie. “Nějak to vyplynulo ze situace. S kolegy scenáristy jsme se shodli, že máme rádi Japonsko a taky snímky Kurosawy a Mijazakiho a že by vlastně mohlo být hezké umístit náš netradiční příběh tam,” prohlásil s tím, že Psí ostrov tak má svou poetikou a nábojem rozhodně „blíž ke Kurosawovi než Disneymu”.

To ostatně potvrzují i první recenze: ne že by snad od autora s jedním z nejosobitějších stylů kdokoli očekával pohádku s roztomilými hafany, ale kritici se už pár hodin po zahajovací projekci vzácně shodovali, že jde o Andersonův „nejpodivnější a nejodvážnější” titul vůbec .

Berlinale ocení Jiřího Menzela cenou za přínos a pustí jeho film
TEREZA SPÁČILOVÁ 6. února 2018 • 16:07

Berlinale ocení Jiřího Menzela cenou za přínos a pustí jeho film

„Vidíte, a my přitom vyšli z poměrně neobjevného základu: chtěli jsme prostě natočit film o psech a odpadcích. Mimochodem když něco takového řeknete producentům, nijak zvlášť nejásají,” smál se režisér.

Anderson naštěstí vyjednával z pozice tvůrce, jenž právě dobyl svět filmem komerčně úspěšným i umělecky přesvědčivým, což je, jak známo, více než vzácná kombinace. Po Grandhotelu Budapešť tak dostal relativně volné pole působnosti. A když se mu podařilo ke spolupráci přemluvit všechny své hvězdné oblíbence včetně Tildy Swintonové, Billa Murrayho či Jeffa Goldbluma, měl vyhráno.

Co musíte zažít? Film Špína, výstavu Andreje Dúbravského nebo severský seriál Most

„Na animovaném žánru je skvělé, že herce nepotřebujete fyzicky: dialogy pro loutkové postavičky můžou nahrát kdekoli. Což se také dělo – nejeden pes dnes mluví jenom díky tomu, že si jeho lidské alter ego sedlo s mobilem do parku, na záchod nebo prostě někam, kde je ticho,” vyprávěl pobaveně režisér.

Psí ostrov vstoupí do českých kin až v květnu, už předtím ale společnost Google plánuje zveřejnit originální VR verzi filmu o filmu, díky němuž se Andersonovi fanoušci mohou vydat mezi animátory a jejich psí svěřence téměř na vlastní kůži. 

Vzkaz z Berlinale do Prahy: Když nestojíte o uprchlíky, vezměte si zpět české…
Prezident Blaník pohledem Marka Douši: Důležitý film, který není třeskutou komedií

Tereza Spáčilová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,710
28,710
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější