nahoru

Berlinale ocení Jiřího Menzela cenou za přínos a pustí jeho film

Tereza Spáčilová 6. února 2018 • 15:50
Trailer k filmu Tlumočník
• video: 
Bioscop

Jiřímu Menzelovi se dostane prestižní pocty od festivalu Berlinale (15.–25.2.). Jak oznámili jeho představitelé na dnešní tiskové konferenci, zařadí se po bok legend jako Eastwood, Chabrol či Rush a získá cenu za mimořádný přínos, tzv. Berlinale Camera. Pro Menzela je to další potěšující zpráva vedle toho, že se do hlavního programu téže přehlídky probojoval film Tlumočník, v němž se na plátno vrací v pozici představitele hlavní role.

Tlumočníka natočil slovenský režisér Martin Šulík a světovou premiéru bude mít 23. února v sekci Berlinale Special. Ta představuje výjimečné kinematografické počiny či pocty světovým filmařským osobnostem. Ve stejný den zároveň oscarový režisér, jenž se aktuálně zotavuje z těžké operace hlavy, oslaví osmdesáté narozeniny.

Tlumočníka prezentují tvůrci jako road movie o dvou svérázných mužích, které svedla dohromady absurdní situace. Pro lepší představu nyní zveřejnili ukázku určenou právě pro reprezentaci na festivalu, v níž se poprvé setkávají ústřední aktéři v podání Menzela a Petera Simonischeka, držitele ceny pro nejlepšího evropského herce roku 2016 za nezapomenutelný výkon v komedii Toni Erdmann.

Vedle nich se ve filmu, jenž uvidí i publikum v Beneluxu, Rakousku, Řecku či dokonce Číně, představí také Zuzana Mauréry, Attila Mokos a známá slovenská internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová. V Česku se Tlumočník dočká premiéry 27. února, resp. 15. března, kdy vstupuje do kin.

Berlinale 2019: Slavný filmový festival bude takřka bez české stopy >>>

Tereza Spáčilová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.