nahoru

Nanits Chronicles: Vychází velkolepá komiksová scifárna z české dílny

Richard Klíčník 26. června 2021 • 07:20
Nanits Chronicles: Vychází velkolepá komiksová scifárna z české dílny
foto: Archiv nakladatelství Epocha

Česká komiksová komunita jásá, Nanits Chronicles jsou tu v knižní podobě vycházející v nakladatelství Epocha. Upřímně – příběh vzniku projektu je nakonec možná ještě zajímavější než děj, který Naniti předestírají. Kvalitně odvedený mainstream, jaký se v českých podmínkách nevidí, totiž původně vznikal pro aplikaci v mobilních zařízeních.

Projekt fungoval dlouhá léta, dokud investor nezavřel penězovod. Roky práce v prachu. Právě tady vznikl nápad přenést komiksové „pásy“ obsahující jak prvky animace, tak hudbu na papír a vydat je v objemné knize čítající 400 stránek.

Výsledek stojí za to. V předprodeji se navíc kniha dala objednat za více než výhodnou cenu a zájemci si mohli připlatit i artbook, ve kterém naleznou koncepty postav, uniforem i zbraní, které pak naleznou v komiksu. Zkrátka autoři všechno dělali s nasazením a zápalem na hranici možností. V podcastu uvádějí, že předělat desítky metrů dlouhé pásy do jednotlivých stránek nebylo snadné, i změna nosiče jim dala zabrat.

Vzhůru do pandemií stižené budoucnosti

V knize naleznete celkem tři příběhy, které se odehrávají v letech 2077, 2056 a 2225. Ano, v tomto pořadí – a zachycují tři etapy technologie Nanits, která zachránila lidstvo. Na Zemi totiž přestala účinkovat antibiotika a nová smrtelná nákaza zdecimovala celou populaci. Ve zmíněném roce 2056 měla na svědomí již skoro čtyři miliardy obětí. Musíme podotknout, že námět i komiks vznikly dávno před dobou kovidovou, tudíž v době vzniku nešlo o tak velké klišé jako dnes.

Lidstvo na planetě Zemi čekal jasný konec; jedinou nadějí na přežití byla kolonie na Marsu, která se od domovské planety odstřihla. A vynalezla Nanity, látku, která po vstříknutí do těla nabízí všechno to, o čem marně sní odpůrci vakcinace proti covidu-19. Technologie, která člověka nejen léčí, ale také vylepšuje na novou úroveň, kdy je schopen připojit se do on-line světa a na dálku ovládat spotřebiče. Kdo ví, jestli konspirátoři nečetli právě tenhle komiks…

Na skladě je i krásná Marťanka

Kniha začíná svým nejlepším příběhem. Společnost vyrábějící Nanity (korporátní zachránce lidstva) vyvolala všesvětové hlasování o rozšíření technologie na celé lidstvo – a tím pochopitelně jeho ovládnutí. Bez Nanitů totiž nebude možné přežít. K legitimizaci hlasování ale potřebují i zástupce z Marsu – a zde se na scéně objevuje krásná, inteligentní, uhrančivá Marťanka předurčená k tomu, aby zvrátila běh dějin.

Bohužel příběh zatím není dovyprávěný: v okamžiku, kdy se díky Nanitům dívka z Marsu promění v kombinaci Robocopa a Zaklínače, dochází ke střihu a čtenář se ocitá v roce 2056, v postapokalyptické době, kdy se civilizace zhroutila a po USA se prohánějí lidožravé bojůvky snažící se zabít ty, které ještě nezahubila smrtící choroba. Trochu to připomíná Cestu Cormaca McCarthyho a vizuálně jde o nejpovedenější část.

Při nasekání na jednotlivé stránky a rychlém střihu v ději se však v příběhu jen těžko orientuje. Zajímavý je také pokles kvality scénáře, který místy působí spíš jako rychlý překlad z angličtiny. Podivná stavba vět značně ubírá na působivosti.

Béčko pro každého

Jen o trochu lépe je na tom poslední část, neuměle napodobující detektivky drsné školy. Rok 2225 a policista toužící po pomstě. Ilegální kopie Nanitů mu zabila ženu a on vyhlásil černému trhu válku. Jeho monolog popisující všechno, co vidí čtenář v obraze, je poněkud úmorný, ale kresba v akci nabitém příběhu skvěle funguje i bez poldových výlevů.

Když se na konci epizody sklene děj a propojí se s prvním příběhem, dostaví se pocit zadostiučinění. Ale jak to bude dál? A co se odehrálo mezi lety 2077 a 2225? Samé otázky, na něž v tuto chvíli znají odpověď jen tvůrci, tedy Robert Kaločai, František Kašpar, Viktor Šauer a Petr Smazal. Ovšem podaří se jim do tak epicky rozmáchlého a detailně promyšleného světa ještě vrátit? Autoři pevně věří, že se jim podaří vydat i druhou knihu Nanits Chronicles...

Richard KlíčníkPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.