nahoru
Popkultura Radima Bartíka

Superman se vzdává amerického občanství, Kapitán Amerika dostal cihlou do hlavy

Radim Bartík 4. května 2011 • 08:00
Superman
Superman
• foto: 
DC Comics

Zatímco průměrný Američan v posledních dnech slaví, nadprůměrný se vzdává amerického občanství. Superman je dalším důkazem toho, že ani superhrdinové to nemají jednoduché. Zvlášť ti, kteří sloužili jako symboly amerického způsobu života.

 

„Mám v úmyslu zítra promluvit před Organizací spojených národů a oznámit jim, že se vzdávám amerického občanství,“ říká s vážnou tváří nejslavnější komiksový hrdina. „Už mě nebaví, že jsou mé činy vydávány za nástroje americké politiky. Pravda, spravedlnost a americký způsob života – to už dál nestačí. Svět je příliš malý a propojený.“ Tak pravil legendární Muž z oceli v 900. čísle magazínu Action Comics.

 

 

Superman se v krátkém příběhu The Incident také postavil do čela demonstrantů v Teheránu a chránil je před ozbrojenci iránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Krizi americké identity mu přichystal scénárista David Goyer, který má za sebou scénář k trháku Batman začíná a napsal i nový supermanovský film Man of Steel chystaný na příští rok. Není to poprvé, co komiksový superhrdina přišel o ideály.

 

„Zjistil jsem, že všichni pravověrní příznivci levého křídla mezi jeho fanoušky chtějí, aby Captain America vystoupil proti administrativě George Bushe. A všichni příznivci pravého křídla ho zase viděli v ulicích Bagdádu mlátit Saddáma Husajna,“ vysvětluje komiksový veterán Ed Brubaker situaci Supermanova protipólu z konkurenčního nakladarelství Marvel (Supermana vydává DC). Captain America byl podobně jako Superman symbolem své země v dobách studené války. Za druhé světové dokonce jednu vrazil Hitlerovi. Dnešní doba je ale mnohem složitější.

 

 

Ideály dostaly Captaina Ameriku před soud a nakonec ho  v brubakerově komiksové řadě stály život. Dnes už je sice zase znovuzrozený, jeho ikonický kostým ale mezitím oblékl bývalý sovětský zabiják Winter Soldier. „Lidé jsou naštvaní, zlomení a cítí se ošizení, protože jim lhali,“ filozofuje rozporuplný hrdina Iron Man v komiksové novince Fear Itself potom, co bývalý Captain America dostal do hlavy cihlou. Nehodil ji žádný superpadouch. Ale obyčejný, bezvýznamný, bezejmenný člověk. Komplikovaná doba prostě potřebuje komplikované hrdiny.

Radim Bartík


Diskuse ke článku