Video, jež proslavilo WikiLeaks, má pokračování | Reflex.cz
nahoru

Video, jež proslavilo WikiLeaks, má pokračování

Adam Kolář10. dubna 2011 • 08:00
Video, jenž odstartovalo aféru WikiLeaks
Video, jenž odstartovalo aféru WikiLeaks
• foto: 
YouTube.com

Filmový festival Tribeca uvede zpověď vojáka, který se roku 2007 zúčastnil krveprolití v Iráku, jež zpopularizovalo WikiLeaks.

Ethan McCord, třiatřicetiletý americký voják, který se zúčastnil operace, jež proslavila WikiLeaks a pošpinila americkou armádu, se vyzpovídal filmařům. Dokument s názvem Incident in New Bagdad přinese do situace nový vhled.

 

Vít Bárta si pořád vymýšlí. A usvědčil se z toho teď sám
Viliam Buchert 9. dubna 2011 • 13:01

Vít Bárta si pořád vymýšlí. A usvědčil se z toho teď sám

Bylo to dopoledne, co McCordova jednotka měla prohledávat domy. Jednalo se o celkem běžné prohlídky, při nichž měli vojáci hledat zbraně, pomůcky na výrobu výbušnin či dokumenty odkazující na terorismus. Jak říká sám McCord, „byl to jeden z těch nudných dnů“. Možná proto má z onoho dne tolik fotek svých kamarádů z jednotky Bravo. Většinu času si vojáci hráli se zvířaty nebo se právě fotili. Když najednou, bez jakéhokoliv varování zaslechli střelbu jen pár ulic od nich.

 

Policie našla osm těl na pobřeží NYC. Je to práce sériového vraha?

 

Střílelo se z amerického vrtulníku Apache. Dostali rozkaz se na místo střelby ihned podívat a vše prošetřit. McCord doběhl na místo jako první, aby našel rozstřílené muže u zdi, vedle nichž ležel minomet. Opodál bylo dalších pár těl a dodávka. V dodávce ležel zakrvácený desetiletý chlapec se svou pětiletou sestrou. Jejich tatínek na místě zastavil, když děti vezl do školy. Chtěl pomoct raněnému muži, který proti jejich dodávce běžel. Mezitím na ně ovšem spustil střelbu kulomet amerického vrtulníku.

 

 

Časy se opravdu mění: Bob Dylan odehrál koncerty v Číně
Adam Kolář 8. dubna 2011 • 18:51

Časy se opravdu mění: Bob Dylan odehrál koncerty v Číně

McCord celé tři roky nosil incident v hlavě, aniž by o něm mohl komukoliv říct. Jednoho dne, stejně jako v červnu 2007 irácký otec, vezl McCord své děti v USA do školy. Cestou domů viděl u čerpací stanice zprávy. V nich spatřil černobílé záběry sebe, jak sprintuje s raněným chlapcem směrem k americkým zdravotníkům… Šlo o první velký zásah WikiLeaks. Letošní Tribeca přinese pokračování příběhu, jejž díky oné aféře všichni známe …

 

Sir Branson se chce ponořit na dno všech oceánů a pokořit třicítku světových rekordůKlíčová slova:Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější