Film Tonda Slávka a kouzelné světlo

Film Tonda Slávka a kouzelné světlo Zdroj: Anifilm

Film Electra
Film Prezident Lourajder: Lunapark
Rychlé šípy slaví 85 let
Film Veggierado
5
Fotogalerie

Anifilm byl zahájen a předal první ceny, trofeje mají Daria Kashcheeva, Filip Pošivač nebo Jiří Kubíček

V úterý 7. května začal v Liberci další ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm. V rámci slavnostního zahájení proběhlo vyhlášení vítězných filmů v soutěži Český obzor a byla předána také Cena za celoživotní přínos animovanému filmu. Letos se na Anifilmu vedle velkého soutěžního programu představí téma vlivu výtvarného umění v animovaném filmu a festival se zaměří i na filmy vytvořené pomocí voděných loutek. Anifilm v Liberci potrvá do neděle 12. května.

Rozdány byly ceny v rámci národní soutěže Český obzor. Nejlepším českým videoklipem je výtvarně svérázný Prezident Lourajder: Lunapark režiséra Mateje Mihályiho. Cenu za nejlepší české zakázkové dílo si odnesl Marek Berger s působivým spotem Rychlé šípy slaví 85 let. Nejlepším seriálem je pilotní díl série Veggierado od režiséra Jana Bubeníčka. Cenu pro nejlepší studentský film získala Daria Kashcheeva s filmem Electra, oceněná už i Českým lvem. Cenu Nadace PPF pro nejlepší český krátký a celovečerní film získal Filip Pošivač, autor loňského vizuálu Anifilmu, s loutkovým filmem Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Tentýž film byl oceněný i Cenou České televize za nejlepší české animované dílo, což je cena udělovaná napříč všemi kategoriemi. O vítězích a vítězkách Českého obzoru rozhodla svým hlasováním 132 členná Rada animovaného filmu, složená z profesionálů a profesionálek z oblasti animace.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si na zahajovacím večeru převzal scenárista, dramaturg a pedagog profesor Jiří Kubíček. V různých pozicích toho pro českou animaci udělal neskutečně mnoho. Asi nikdo nemá o české animaci takový přehled a málokdo stál za tolika skvělými filmy legendárních režisérek a režisérů nebo rozpoznával talent budoucích hvězd. Od roku 1973 působil v Krátkém filmu, kde se postupně vypracoval na šéfdramaturga animované tvorby. Také spoluzaložil kabinet animace na FAMU, který se v roce 1989 proměnil v samostatnou katedru, jejímž vedoucím byl až do roku 2006. 

Mezinárodní festivalové soutěže proběhnou v tradičních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktní a nenarativní animace, videoklipů, virtuální reality a počítačových her. O oceněných filmech v mezinárodních soutěžích rozhodnou renomovaní porotci a porotkyně a ti na festivalu také představí svou tvorbu. Nechybí mezi nimi například kanadský experimentátor Steven Woloshen, proslavený filmy vytvořenými přímo na filmový pás, či belgická režisérka Emma de Swaef, pracující s plstěnými loutkami. Pravidelní diváci Anifilmu znají díky oceňovaným filmům Ach, Willy… a Ten báječný koláč. V porotě dále zasednou Milorad Krstić, režisér celovečerního filmu Sběratel Ruben Brandt, britský režisér Hugh Welchman, spolutvůrce filmů S láskou Vincent a Jagna, a producentka Alena Vandasová, která má na kontě mimo jiné filmy Darii Kashcheevy Dcera a Electra.

V národní soutěži Český obzor se pak v programu Anifilmu představí všechny zúčastněné celovečerní, krátké a studentské filmy, seriály, videoklipy a zakázková tvorba. V sedmi festivalových dnech proběhne vedle soutěžních sekcí velká řada atraktivních a především unikátních filmových, hudebních i výstavních programů. Hlavními tématy festivalového nesoutěžního programu jsou voděná loutka ve filmu a výtvarné umění v animaci. Chybět nebude ani tradiční dětský a rodinný program Animo. Festival nezapomněl ani na oblíbenou Půlnoční animaci, která ale naopak pro děti určená není.

Bilance zrekapituluje loňskou animovanou celovečerní sezónu a v sekci Východní přísliby se představí gruzínská tvorba. V programu budou čerstvě zrestaurované filmy v sekci Oprášená klasika, dojde i na krátké filmy nominované na letošní Oscary. Dílny animace jsou vyhledávané workshopy, kde si nejen děti mohou vytvořit vlastní animovaný film, festival nabízí také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních i jiných her, které bude možné si vyzkoušet v Game zóně. Konají se výstavy, koncerty, divadla, ruchové a dabingové studio. Během Anifilmu se odehraje i druhý ročník pitchingu Grantu Českého obzoru za podpory Nadace PPF, jehož cílem je podpora výroby české autorské profesionální krátkometrážní animované tvorby. Pitching je jednou z položek industry programu, který zahrnuje přednášky, masterclassy či kulaté stoly.

Centrem festivalu je opět Liberecký zámek. Kromě festivalových akreditací a ticketingu tu najdete i několik výstav. Dalšími místy konání festivalových programů pak jsou kino Varšava, Cinema City, Malé divadlo, Naivní divadlo, Pavilon I v areálu výstaviště, Palác Liebieg, Severočeské muzeum, Grandhotel Zlatý lev, náměstí Dr. E. Beneše a Oblastní galerie Liberec. Více najdete na www.anifilm.cz