Předávání Oscarů: Koktavý král porazil jednookého šerifa 4:0 | Reflex.cz
nahoru

Předávání Oscarů: Koktavý král porazil jednookého šerifa 4:0

Darina Křivánková28. února 2011 • 09:24
králova řeč
králova řeč
• foto: 
GeckoMovies.com

Filmem roku je Králova řeč, získala čtyři Oscary, stejný počet sošek si odnesli tvůrci filmu Počátek, tři trofeje má The Social Network, po dvou The Fighter, Toy Story 3 a Alenka v říši divů.

 

Třiaosmdesáté předávání výročních cen Americké filmové akademie bylo důstojné, nicméně velmi předvídatelné a také nijak extra zábavné. Každopádně bylo svižné, v 5:40 našeho času bylo po všem. Moderátorka večera, herečka Anne Hathawayová, vystřídala osmery šaty a její kolega James Franco (sám nominovaný za hlavní roli ve filmu 127 hodin) celý večer twitteroval. Pokud to chcete vidět na vlastní oči, dívejte se od 20:55 na HBO, tam uvidíte devadesátiminutový sestřih zbavený reklamního balastu. (Byť je dobrou zprávou, že výnosy z reklam během přenosu letos stouply o 15% procent, což rozptýlilo obavy, že zájem o filmové ceny má sestupnou tendenci.) Pokud máte na dnešní večer jiný program, čtěte dál.

 

Muslimové se údajně „rozpínají“ po Česku. Neměla by Nova trochu ubrat?
Karty byly rozdané celkem vyrovnaně, kandidátů na titul film roku bylo několik: The Social Network, Králova řeč, Opravdová kuráž, Počátek, Černá labuť, překvapit mohl i The Fighter... Postupně ale začalo být jasné, že se jeden z favoritů stává outsiderem: western bratří Coenů Opravdová kuráž z deseti nominací neproměnil ani jednu. Bohužel.

 

Vynikající spisovatel Arnošt Lustig, velký milovník života, zemřel
Hned zkraje večera se naopak mohli radovat herci z boxerského dramatu The Fighter, zabodovali představitelé vedlejších rolí Christian Bale a Melissa Leo, byť právě v těchto kategoriích byla tlačenice. U dvou cen (ze sedmi nominací) už ale zůstalo.

 

Anketa
Souhlasíte s výsledky letošních Oscarů? Jaký film měl podle vás vyhrát?
Králova řeč vyhrála zaslouženě
45.9%
301
Měla vyhrát Černá labuť
11.4%
75
Měl vyhrát Počátek
15.7%
103
Měl vyhrát film Děti jsou v pohodě
1.5%
10
Měl vyhrát The Fighter
1.5%
10
Mělo vyhrát 127 hodin
3.2%
21
Měl vyhrát The Social Network
2.7%
18
Mělo vyhrát Toy Story 3
1.8%
12
Měla vyhrát Opravdová kuráž
14.2%
93
Měl vyhrát film Winter´s Bone
2%
13

 

Krok s Fighterem srovnala díky kostýmům a výpravě Alenka v říši divů a přidal se i snímek Toy Story 3, tahle pixarovka se stala nejlepším animovaným filmem roku, v němž také zazněla nejlepší píseň (její autor Randy Newman si posteskl, že nemá dobré skóre: „Z dvaceti nominací mám teprve druhého Oscara.“)

 

Václav Klaus: Nic než národ
Petr Holec 26. února 2011 • 19:32

Václav Klaus: Nic než národ

 

Už v úvodu také zaútočil Počátek, k ceně za nejlepší kameru postupně přibyly tři technické ceny, za vizuální efekty a zpracování zvukové složky. Průběžně se začal prosazoval snímek The Social Network: kromě hudby získal Oscara i za adaptovaný scénář a za střih. Právě díky vítězství v kategorii střih se naděje na titul film roku na chvíli přiklonila k „Facebooku“, statisticky o vítězi nejčastěji rozhoduje právě dobrý střih. Letos to ovšem neplatilo a bylo to jasné už ve chvíli, kdy si šel Tom Hooper pro sošku za režii Královy řeči.

 

Nahlédněte do tajných sexuálních fantazií švédských žen
Cena pro Colina Firtha za roli koktavého krále Jiřího VI. už byla víc než jasná (a zasloužená), dostal ji bezpochyby tak trochu s přihlédnutím k loňské neproměněné nominaci za film Single Man. Podobně byl Oscar pro Natalii Portmanovou za baletku Ninu v dramatu Černá labuť jen dalším bodem předvídatelného scénáře.

 

Pokud měly letošní ceny Americké filmové akademie nějaké překvapení, pak se odehrálo už při vyhlášení nominací: v kategorii režie chyběla jména Christophera Nolana (Počátek) a Dannyho Boyla (127 hodin). Pokud někdo přišel s něčím novým a pokusil se posunout hranice filmu zase o kousek dál, tak to byli oni dva. Akademici ale dali přednost poctivé, byť velmi tradiční filmařině.

 

Nejnebezpečnější silnice světa. Podívejte se
far 25. února 2011 • 13:37

Nejnebezpečnější silnice světa. Podívejte se

 

A jaká tedy byla tahle filmová sezóna? Kvalitní a bohatá. Na každý z desítky snímků, jež kandidovaly na film roku, stojí za to koupit si lístek. Byl to také rok „skutečných příběhů“:  Králova řeč, The Social Network, The Fighter, 127 hodin. Tyhle filmy mají něco společné, vyprávějí o skutečných lidech, kteří se museli poprat sami se sebou. A vyhráli. Pro film je to dobrá zpráva. Tím pádem i pro nás.

 

Nemilá proměna Karla Schwarzenberga
Petr Holec 23. února 2011 • 22:36

Nemilá proměna Karla Schwarzenberga

 

Oscar za rok 2010

Nejlepší film: Králova řeč

Nejlepší režie: Tom Hooper (Králova řeč)

Nejlepší původní scénář: Králova řeč

Nejlepší adaptovaný scénář: The Social Network

Nejlepší herec v hlavní roli: Colin Firth (Králova řeč)

Nejlepší herečka v hlavní roli: Natalie Portman (Černá labuť)

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Christian Bale (The Fighter)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Melissa Leo (The Fighter)

Nejlepší kamera: Počátek

Nejlepší střih: The Social Network

Nejlepší animovaný film: Toy Story 3

Nejlepší neanglicky mluvený film: Lepší svět (Dánsko)

Nejlepší vizuální efekty: Počátek

Nejlepší hudba: The Social Network

Nejlepší píseň: Toy Story 3

Nejlepší výprava: Alenka v říši divů

Nejlepší kostýmy: Alenka v říši divů

Nejlepší masky: Vlkodlak

Nejlepší zvuk: Počátek

Nejlepší střih zvuku: Počátek

Nejlepší dokument: Inside JobDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější